Fed podniesie bankom poprzeczkę
Wielkie amerykańskie banki, które uznano za zbyt duże, aby mogły upaść bez narażania bezpieczeństwa całego systemu bankowego USA, będą musiały jeszcze podnieść swoje rezerwy kapitałowe.
Według Rezerwy Federalnej, która w tym tygodniu przedstawiła propozycje zaostrzenia wymagań wobec ośmiu największych instytucji finansowych, to krok konieczny, aby oprzeć się kolejnym kryzysom. Nowe przepisy o „dopłatach kapitałowych" (capital surcharges) mają objąć instytucje, które według Fed są kluczowe dla funkcjonowania systemu i posiadają co najmniej 50 mld dol. aktywów: JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon oraz State Street.
Dokładna suma, jaką będą musiały odłożyć banki, zależeć będzie od nowych kryteriów narzuconych przez władze regulacyjne i od tego, na ile finansowanie operacji banków będzie się opierać na ryzykownych rodzajach krótkoterminowego kredytu (tzw. wholesale funding). Dla wszystkich tych instytucji będzie to dodatkowe, choć stosunkowo niewielkie obciążenie, ponieważ muszą się stosować do uznawanych na całym świecie regulacji Komitetu Bazylejskiego, nazywanych Bazylea III. Podczas telekonferencji z dziennikarzami przedstawiciele Fed wyjaśniali, że celem zaostrzenia przepisów jest zachęcanie banków do niepodejmowania zbyt wielkiego ryzyka. Banki na dostosowanie się do nowych standardów będą miały trzy lata - począwszy od 2016 r. Według Fed większość z nich i tak podjęła już kroki na rzecz zwiększenia kapitału i nie będzie miała problemów z osiągnięciem wymaganego pułapu.
Informację o nowych regulacjach przyjęto na Wall Street spokojnie. „Dopłata kapitałowa" ma wynieść od 1 proc. do 4,5 proc. odłożonego kapitału w zależności od ryzyka aktywów. Fed szacuje, że po wejściu w życie zaostrzonych regulacji, poziom rezerw wielkiej „8" będzie 1,8 razy wyższy od wymogów Bazylei III. Stanley Fischer, wiceprezes Fed, szacował we wtorek, że JPMorgan Chase będzie musiał zwiększyć swoje rezerwy o około 20 miliardów dolarów.