ŚwiatFBI ujawnia sekrety o córce Stalina. Swietłana Alliłujewa żyła pod nadzorem służb USA

FBI ujawnia sekrety o córce Stalina. Swietłana Alliłujewa żyła pod nadzorem służb USA

Córka Józefa Stalina, która w 1967 roku uciekła do Stanów Zjednoczonych, żyła pod czujnym okiem amerykańskich służb - pisze Associated Press, powołując się na dokumentację, którą niedawno odtajniło FBI. Według agentów jej przybycie do USA mogło mieć znaczący wpływ na stosunki międzynarodowe.

FBI ujawnia sekrety o córce Stalina. Swietłana Alliłujewa żyła pod nadzorem służb USA
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

22.11.2012 | aktual.: 05.03.2013 14:04

Swietłana Alliłujewa weszła do amerykańskiej ambasady prosząc o azyl polityczny w marcu 1967 roku, gdy przebywała w Indiach. Amerykanie natychmiast zaaranżowali jej wyjazd najpierw do Szwajcarii, a później do USA. Ucieczka córki Stalina była policzkiem dla władz Związku Radzieckiego.

Alliłujewa obawiała się, że stanie się celem dla radzieckich służb specjalnych, o czym ostrzegła amerykańskie władze. Jednak specjalny nadzór nad nią ustanowili nie Sowieci, a amerykańscy agenci, którzy pilnie zbierali wszelkie informacje dotyczące jej życia i wpływu na stosunki międzynarodowe, zwłaszcza na relacje pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem.

Zebrana przez FBI dokumentacja została częściowo udostępniona Associated Press na mocy Ustawy o Wolności Informacji. Ponad połowę odtajnionych materiałów stanowią kopie artykułów prasowych i publikacji innych mediów na temat córki Stalina i jej ucieczki.

Z jednego z raportów dowiadujemy się, że ucieczka Alliłujewej miała mieć "głęboki wpływ" na innych ludzi myślących o ucieczce ze Związku Radzieckiego i krajów bloku komunistycznego.

Inny dokument przytacza rozmowę anonimowego źródła FBI z sekretarzem radzieckiej ambasady w Waszyngtonie, który twierdził, że władze na Kremlu są "bardzo niezadowolone z ucieczki (Alliłujewej)" i pytał, czy USA wykorzystają ją do "celów propagandowych". Rosjanin obawiał się, że Amerykanie wykorzystają jej sprawę do "zniszczenia" relacji z ZSRR.

Odmienny obraz wyłaniał się z doniesień kolejnego źródła amerykańskiej agencji, które utrzymywało, że ucieczka córki Stalina nie zaniepokoiła sowieckich władz, ponieważ "dyskredytowała samego Stalina i jego rodzinę". A po słynnym referacie Nikity Chruszczowa z 1953 roku krytykującym kult jednostki, postać generalissimusa pozostawała w niełasce.

Z kolei inny informator raportował w 1958 roku, że radzieccy generałowie uważali, iż Alliłujewa uciekła, ponieważ "skusiło ją materialne bogactwo w Stanach Zjednoczonych".

Swietłana Alliłujewa urodziła się 22 lutego 1926 r. w Moskwie. Była córką sowieckiego dyktatora Józefa Stalina oraz jego drugiej żony, Nadieżdy Alliłujewej. Gdy zmarła w 1932 roku, radziecki dyktator rozpoczął aresztowania członków jej rodziny. Kiedy Swietłana próbowała interweniować w obronie swoich krewnych, dyktator zagroził również jej uwięzieniem.

Po ucieczce do USA, napisała dwa tomy wspomnień, które okazały się bestsellerami i uczyniły z niej bardzo zamożną kobietę. W 1970 roku wyszła za Williama Petersa, przyjmując nazwisko męża. Od tamtej pory znana była jako Lana Peters. Do ojczyzny mogła wrócić jeszcze przed upadkiem Związku Radzieckiego, w 1984 roku, ale na krótko. Po dwóch latach wróciła do USA.

Zmarła w wieku 85 lat w Richland Center w stanie Wisconsin. Przyczyną jej śmierci był rak jelita grubego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)