FBI ujawnia sekrety o córce Stalina. Swietłana Alliłujewa żyła pod nadzorem służb USA
Córka Józefa Stalina, która w 1967 roku uciekła do Stanów Zjednoczonych, żyła pod czujnym okiem amerykańskich służb - pisze Associated Press, powołując się na dokumentację, którą niedawno odtajniło FBI. Według agentów jej przybycie do USA mogło mieć znaczący wpływ na stosunki międzynarodowe.
Swietłana Alliłujewa weszła do amerykańskiej ambasady prosząc o azyl polityczny w marcu 1967 roku, gdy przebywała w Indiach. Amerykanie natychmiast zaaranżowali jej wyjazd najpierw do Szwajcarii, a później do USA. Ucieczka córki Stalina była policzkiem dla władz Związku Radzieckiego.
Alliłujewa obawiała się, że stanie się celem dla radzieckich służb specjalnych, o czym ostrzegła amerykańskie władze. Jednak specjalny nadzór nad nią ustanowili nie Sowieci, a amerykańscy agenci, którzy pilnie zbierali wszelkie informacje dotyczące jej życia i wpływu na stosunki międzynarodowe, zwłaszcza na relacje pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem.
Zebrana przez FBI dokumentacja została częściowo udostępniona Associated Press na mocy Ustawy o Wolności Informacji. Ponad połowę odtajnionych materiałów stanowią kopie artykułów prasowych i publikacji innych mediów na temat córki Stalina i jej ucieczki.
Z jednego z raportów dowiadujemy się, że ucieczka Alliłujewej miała mieć "głęboki wpływ" na innych ludzi myślących o ucieczce ze Związku Radzieckiego i krajów bloku komunistycznego.
Inny dokument przytacza rozmowę anonimowego źródła FBI z sekretarzem radzieckiej ambasady w Waszyngtonie, który twierdził, że władze na Kremlu są "bardzo niezadowolone z ucieczki (Alliłujewej)" i pytał, czy USA wykorzystają ją do "celów propagandowych". Rosjanin obawiał się, że Amerykanie wykorzystają jej sprawę do "zniszczenia" relacji z ZSRR.
Odmienny obraz wyłaniał się z doniesień kolejnego źródła amerykańskiej agencji, które utrzymywało, że ucieczka córki Stalina nie zaniepokoiła sowieckich władz, ponieważ "dyskredytowała samego Stalina i jego rodzinę". A po słynnym referacie Nikity Chruszczowa z 1953 roku krytykującym kult jednostki, postać generalissimusa pozostawała w niełasce.
Z kolei inny informator raportował w 1958 roku, że radzieccy generałowie uważali, iż Alliłujewa uciekła, ponieważ "skusiło ją materialne bogactwo w Stanach Zjednoczonych".
Swietłana Alliłujewa urodziła się 22 lutego 1926 r. w Moskwie. Była córką sowieckiego dyktatora Józefa Stalina oraz jego drugiej żony, Nadieżdy Alliłujewej. Gdy zmarła w 1932 roku, radziecki dyktator rozpoczął aresztowania członków jej rodziny. Kiedy Swietłana próbowała interweniować w obronie swoich krewnych, dyktator zagroził również jej uwięzieniem.
Po ucieczce do USA, napisała dwa tomy wspomnień, które okazały się bestsellerami i uczyniły z niej bardzo zamożną kobietę. W 1970 roku wyszła za Williama Petersa, przyjmując nazwisko męża. Od tamtej pory znana była jako Lana Peters. Do ojczyzny mogła wrócić jeszcze przed upadkiem Związku Radzieckiego, w 1984 roku, ale na krótko. Po dwóch latach wróciła do USA.
Zmarła w wieku 85 lat w Richland Center w stanie Wisconsin. Przyczyną jej śmierci był rak jelita grubego.