"FAZ": Polska nie przekazała pełnej kwoty na wymianę młodzieży
Polski rząd nadal nie przekazał pełnej kwoty na działalność Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży - napisał niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Z powodu braku środków w tym roku odwołano już około 200 polsko-niemieckich spotkań młodzieżowych - podkreśla gazeta, powołując się na dane przekazane przez niemiecki rząd.
Szefowa niemieckiego biura PNWM Doris Lemmermeier potwierdziła informacje przekazane przez gazetę.
Nadal brak jest 196 tys. zł z kwoty, którą przyznała na naszą tegoroczną działalność polsko-niemiecka Rada Młodzieży - powiedziała Lemmermeier.
Wyjaśniła, że większość odwołanych spotkań to imprezy, które miały odbyć się latem, nie doszły jednak do skutku ze względu na brak pewności, czy strona polska wpłaci ostatnią, czwartą ratę.
Rada Młodzieży uchwaliła - jak twierdzi strona niemiecka "jednomyślnie" - w czerwcu budżet na działalność NPWM w wysokości 9,2 mln euro. W tym roku Polska i Niemcy finansują współpracę młodzieży po połowie. W minionych latach Niemcy wpłacali więcej niż Polacy.
Jak zaznacza "FAZ", Ministerstwem Edukacji Narodowej kieruje Roman Giertych z "nacjonalistycznej i antyniemieckiej" Ligi Polskich Rodzin. Gazeta przypomina, że sprawę budżetu PNWM uważano za załatwioną po wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego 30 października w Berlinie. Kaczyński powiedział w obecności kanclerz Angeli Merkel, że wszystkie problemy związane z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży zostały rozwiązane - czytamy.
Jak dowiedziała się "FAZ" w warszawskim biurze PNWM, pieniądze wpłynęły "w ostatniej minucie" - na kilka dni przed wizytą premiera RP w Berlinie, jednak przekazana kwota była niższa od ustaleń przyjętych przez kompetentne gremia. Polski rząd winien jest 51 tysięcy euro - twierdzi "FAZ".
Partia szefa MEN Giertycha powołuje się na tradycję Romana Dmowskiego, który uważał walkę przeciwko Żydom, Niemcom i masonom za zadanie, od którego zależy przeżycie polskiego narodu - pisze "FAZ". Giertych zdystansował się co prawda od antysemityzmu Dmowskiego, jednak członkowie założonej przez niego Młodzieży Wszechpolskiej nie kryją podczas demonstracji podziwu dla dyktatorów w rodzaju Augusto Pinocheta - czytamy w dzienniku.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży istnieje od 1991 roku. W minionych 15 latach w wymianie i innych projektach uczestniczyło 1,5 miliona młodych ludzi z Polski i Niemiec.
Jacek Lepiarz