Trwa ładowanie...
d29910h
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"FAZ": co zrobić z domem w Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler?

Dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Próba stworzenia w tym miejscu międzynarodowego domu spotkań młodzieży, jak dotąd, nie powiodła się.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"FAZ": co zrobić z domem w Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler?
(AFP, Fot: Joe Klamar)
d29910h

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku w rodzinie urzędnika celnego Aloisa Hitlera. W budynku przy ulicy Salzburger Vorstadt 15 mieszkał niecały rok. Ze względu na zawód ojca rodzina często się przeprowadzała.

Pomimo tego, że Braunau było jedynie krótkim epizodem w życiu Hitlera, władze III Rzeszy zamierzały urządzić tam nazistowski ośrodek kultury. Sekretarz Hitlera, Martin Bormann, odkupił - posługując się szantażem - budynek od właścicieli za 150 tys. reichsmarek. "FAZ" zwraca uwagę, że do dziś na kutej żelaznej kracie budynku widoczne są inicjały Bormanna - "MB".

Sam Hitler nie przywiązywał do tego projektu większej wagi. Zdaniem "FAZ" zabiegał wręcz o to, by mało budujące szczegóły z jego młodości uległy zapomnieniu.

d29910h

Po zakończeniu wojny dawni właściciele odkupili nieruchomość, a następnie wynajęli je austriackiemu MSW, które przekazało budynek miastu Braunau. Dom wykorzystywany był w przeszłości jako budynek mieszkalny, siedziba banku, gospoda, a ostatnio - do 2011 r. - jako warsztat dla osób niepełnosprawnych.

Władze obawiają się, że budynek może dostać się w niepowołane ręce i stać się celem pielgrzymek neonazistów. Plany przekształcenia go w miejsce przypominające o hitlerowskich zbrodniach jak dotąd kończyły się fiaskiem. Przeforsowana przez właścicieli umowa najmu zakazuje wykorzystywania obiektu jako miejsca historycznego. Autor wyraża zdziwienie, że władze Braunau, mimo korzystnego klimatu dla rozliczeń z przeszłością, nie potrafią przedstawić przekonującej propozycji wykorzystania tego miejsca.

Przed budynkiem znajduje się kamień pamiątkowy z napisem "Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony ofiar ostrzegają".

"FAZ" zwraca uwagę, że miejscowy politolog Andreas Maislinger od 15 lat zabiega o utworzenie w domu rodzinnym Hitlera międzynarodowego domu spotkań. W "House of Responsibility" (Domu Odpowiedzialności) młodzież z całego świata miałaby podczas konferencji dyskutować o wolności, prawach człowieka i praworządności. Realizacja tego pomysłu zakończyłaby raz na zawsze dyskusję o tym, co zrobić z domem Hitlera - podkreśla politolog.

d29910h

Podziel się opinią

Share

d29910h

d29910h
Więcej tematów