ycipk-1i8x8e

Fatalne warunki w całej Polsce. Oblodzone drogi i ciężki, mokry śnieg

Fatalne warunki na drogach. W przeważającej części kraju pada ciężki, lepiący się śnieg. Najgorzej jest na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Kujawach oraz Warmii i Mazurach. Przed nami jednak zmiana pogody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na drogach jest bardzo ślisko
Na drogach jest bardzo ślisko (East News)
ycipk-1i8x8e

Bardzo trudne warunki jazdy od wczoraj panują w Polsce południowo-zachodniej. Wszystko za sprawą niemal stacjonarnego frontu atmosferycznego, który rozciąga się od Skandynawii, poprzez Polskę, aż po basen Morza Śródziemnego. To właśnie ten front odpowiada za powstanie ośrodka niżowego.

Opady pojawiły się już wczorajszego poranka na Dolnym Śląsku, a teraz pada już także na Warmii i Mazurach.

Front “prawie” stacjonarny w obecnej porze roku jest dość niebezpieczny. Przy obecnej sytuacji barycznej powoduje on przede wszystkim długotrwałe opady wszelakiej maści. Po jednej stronie frontu zalega cieplejsza masa powietrza (Sanok w niedzielę notował +17,2 st!), po zachodniej nieco chłodniejsza. Stąd w wielu miejscach pada ciężki, lepiący się śnieg, który powoduje spore zagrożenie na drogach i chodnikach.

ycipk-1i8x8e

Dodatkowo ciężar śniegu sprawia, że mogą łamać się gałęzie drzew, spadając często na linie energetyczne. Może to powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej do wielu mieszkań.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 12 województw.

ycipk-1i8x8e
imgw
Podziel się

Zmiana pogody

Przed nami jednak zmiana pogody. Strefa frontu wraz z opadami powinna przemieścić się nad Estonię, a Polska od południowego zachodu dostanie się pod wpływ klina wyżowego znad Czech, który nieco poprawi pogodę przynosząc więcej rozpogodzeń.

Nocą z poniedziałku na wtorek możemy liczyć na sporo przejaśnień. Idzie za tym niestety większy spadek temperatury powietrza. Spodziewana temperatura od Podlasia przez łódzkie aż po Dolny Śląsk wahać się będzie od –4 do –8 stopni.

ycipk-1i8x8e

W Kotlinie kłodzkiej spadki do wartości poniżej –10 stopni. Na drogach może być bardzo ślisko, gdyż woda powstała w wyniku topnienia śniegu będzie zamarzała. Najbliższe dni to nadal temperatury w zakresie od –2 do +2 stopni z większą ilością przejaśnień. W wielu miejscach jednak możliwe niewielkie, punktowe opady śniegu.

Środek tygodnia, to prawdopodobnie uruchomienie cyrkulacji zachodniej i stopniowe ocieplenie, które przede wszystkim obejmie województwa zachodnie.

WP.PL
Podziel się

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

ycipk-1i8x8e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Trafił w pewne oczekiwania. Platforma na problem”. Łukasz Mężyk o partii Biedronia

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1i8x8e

ycipk-1i8x8e
ycipk-1i8x8e