Familia Tczew. Grand Prix pojechało do Grodna
I wszystko stało się jasne. Grand Prix IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Rodzinnej Familia - Tczew 2006 zdobył zespół rodzinny Dach z Grodna na Białorusi. Puchar przechodni powędrował do olsztyńskiego zespołu Romów Hitano, zaś nagrodę publiczności ponownie zgarnęły Kłomnickie Płomyczki z Kłomnic koło Częstochowy.
29.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 08:06
Tegoroczna edycja Familii przejdzie do historii jako zupełnie nowe doświadczenie. Po raz pierwszy w festiwalu pojawiły się zespoły rockowe: The Lirium, D-Tonacja i zespół The Ghost z Narków. Gromkimi brawami nagradzano zespół Dach z Grodna. Ci, którzy pamiętali występ tego zespołu z ubiegłego roku, przyznali, że jest wyraźna różnica. I nic dziwnego... - Przygotowaliśmy coś zupełnie nowego - mówi Andrzej Kondracienko, kier. zespołu. - To był całkiem nowy program, który powstał z myślą o Familii. Stroje też przygotowaliśmy nowe. Bardzo nam się tutaj podoba. Konkursanci byli w tym roku inni, ale bardzo ciepła, serdeczna atmosfera pozostała bez zmian. A co na takie nowości zgromadzona w Tczewskim Domu Kultury publiczność? - Bardzo lubię folklor, a ten prezentowany przez Białorusinów miał szczególnie ekscytujące elementy - mówi Katarzyna Barczyńska. - Uwielbiam dźwięk bałałajki i guzikówki (Białorusini nazywają ten instrument - bajan)... To wszystko razem brzmiało po prostu przepięknie.
Bardzo ekscytującym doznaniem był również debiut cygańskiego zespołu Hitano. Romowie zapewniali, że ich muzyka rozgrzeje nawet najsmutniejsze serca i słowa dotrzymali, a nawet więcej, to co działo się na sali podczas występu Romów trudno opisać. Jury miało nie lada problem, aby z grona bardzo różnorodnych form prezentacji muzycznych wybrać te najlepsze. Tegoroczną edycję Familii trudno będzie zapomnieć. A to głównie za sprawą wykonawców i to nie tylko gwiazd, jakimi byli Jose Torres & Salsa Tropical czy Joachim Perlik z zespołem Projekt Niemen, ale i z konkursowymi uczestnikami festiwalu. - Każdy wykonawca wniósł do festiwalu coś niepowtarzalnego - stwierdził Tadeusz Żmijewski, przewodniczący jury festiwalu. - W każdym zespole jest dusza, która pokazała, że miłość rodzinna może istnieć poprzez wspólne muzykowanie. W ubiegłym roku prosiliśmy uczestników o nieużywanie lub ograniczenie do minimum elektroniki i stało się i to z korzyścią dla wykonań. Jak za dwa, trzy lata w Tczewie wyłączyliby prąd, to Familia i
tak by się odbyła.
Potwierdzeniem wspaniałych doznań był choćby występ zespołu Romów. - Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy na widok Romów, to - teraz rozpali się wszystko. - mówi Henryk Demps. - Ognia tak żarliwej muzyki nie ugasi żaden strażak. Jak zagrają Cyganie, to aż tyłeczki się podnoszą i nogi same rwą się do tańca. I nie jest ważne czy Cyganie występują w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, czy nawet na końcu świata. Osób zauroczonych występem Romów było wielu. - Już nie mogę doczekać się niedzielnego koncertu Romów - mówiła w sobotę pelplinianka. - Potwierdza się opinia, że muzyka w duszy każdego Roma gra. Z ogromnym aplauzem spotkał się występ najliczniejszego, bo aż 25-osobowego, zespołu Kłomnickie Płomyczki. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro to właśnie im i to po raz drugi z rzędu, przypadła nagroda publiczności. Bardzo dobrze spisali się Kociewiacy. Wszyscy reprezentanci naszego regionu, a byli to The Ghost z Narków, Teatr Kuźnia Bracka oraz Zespół rodzinny Hoduniów i Piskorskich zostali nie tylko dostrzeżeni, ale
i wyróżnieni nagrodami specjalnymi przez jury.
- Jury przyznało nagrodę specjalną dla 14-letniego Sebastiana, basisty zespołu The Ghost - mówi Dariusz Radtke, konferansjer festiwalu. - Rośnie nam drugi Waldek Tkaczyk. Doznań nie tylko muzycznych, ale i estetycznych nie brakowało podczas Familii. - Rodzina jest najważniejszym celem życia, a nawiązując do wizyty Ojca Świętego w Polsce, jest Bogiem silna i wspólnym muzykowaniem - mówił Zenon Odya, prezydent Tczewa. - Chciałbym podziękować za te wzruszenia, piękną muzykę, jakimi nas uraczyliście.
- Laureaci Familii 2006
- Grand Prix festiwalu - Dach, Grodno
- Puchar Przechodni - Hitano, Olsztyn
- I miejsce - Barwy Lwowa, Lwów
- II miejsce - Okmel, Niechlice koło Szprotawy
- III miejsce - Rodzeństwo Lewiarz, Piątnica niedaleko Łomży
- Nagroda Publiczności - Kłomnickie Płomyczki, Kłomnice koło Częstochowy
Krystyna Paszkowska