Fala po meteorycie, który eksplodował nad Czelabińskiem, okrążyła Ziemię
Fala uderzeniowa wywołana przez potężny meteoryt, który eksplodował na początku lutego nad rosyjskim Czelabińskiem była tak potężna, że okrążyła kulę ziemską dwa razy. Naukowcy nie odnotowali nigdy wcześniej tak silnego zjawiska.
04.07.2013 | aktual.: 04.07.2013 17:25
Fale wywołane eksplozją ważącego, jak oceniano ok. 10 tysięcy ton głazu zarejestrowało około 20 stacji infradźwiękowych na całym świecie.
Składają się one na międzynarodowy system monitorowania, który działa w ramach układu zakazującego testów nuklearnych. Zadaniem tej siatki jest rejestracja wybuchów prowadzonych w ramach testów broni nuklearnej oraz poszukiwania fal o niskich częstotliwościach.
Uwagi zanotowane w "Journal Geophysical Research Letters" stwierdzają jednoznacznie, iż po raz pierwszy stacje rozsiane na całym świecie zarejestrowały fale infradźwiękowe, które okrążyły dwukrotnie glob. Było to, jak zapisano, najpotężniejsze zjawisko tego typu, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Według podanych szacunków energia uwolniona podczas eksplozji meteorytu odpowiadała wybuchowi 460 tysięcy ton trotylu.
W wyniku upadku meteorytu na okolice Czelabińska rannych zostało półtora tysiąca osób, głównie odłamkami szkła z szyb zniszczonych falą uderzeniową. Katastrofa wywołała panikę na obszarze zamieszkanym przez ponad milion osób. Po tym wypadku środowiska naukowe zaapelowały o stworzenie jak najszybciej systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych przybyszach z kosmosu.
Ubocznym efektem tego zjawiska jest trwająca do dziś gorączka poszukiwania kawałków meteorytu. Niektóre odnalezione elementy zyskują na internetowej aukcji po kilka tysięcy dolarów.