Trwa ładowanie...

Fala antysemityzmu w USA. Efekt Trumpa?

Co najmniej 100 telefonów z pogróżkami skierowanymi wobec żydowskich ośrodków i szkół, zdewastowane cmentarze i swastyki pojawiające się na murach - od początku roku przez Stany Zjednoczone przetoczyła się fala antysemickich incydentów na dawno niespotykaną skalę. Donald Trump we wtorek mocno potępił te czyny - ale wiele wskazuje na to, że to jego wyborcza kampania była inspiracją dla antysemitów.

Fala antysemityzmu w USA. Efekt Trumpa?Źródło: PAP/EPA
dfmuh0x
dfmuh0x

Tylko w poniedziałek żydowskie 31 centrów w całych Stanach Zjednoczonych otrzymało pogróżki mówiące o podłożonych bombach i czekającej na Żydów masakrze. W Pensylwanii zwandalizowany został żydowski cmentarz - już drugi w ciągu 7 dni. W największych miastach, w metrze, na murach synagog i na murach szkół coraz częściej pojawiają się swastyki i napisy takie jak "miejsce Żydów jest w piecu".

Dopiero ta najnowsza fala incydentów skłoniła do reakcji prezydenta USA Donalda Trumpa, który przez długi czas ignorował temat, a na bezpośrednie pytania o to odpowiadał wymijająco. W poniedziałek po raz pierwszy jednoznacznie potępił anytsemickie akty. We wtorek zaś od tego zaczął swoje wystąpienie przed połączonymi izbami Kongresu.

- Ostatnie groźby wobec ośrodków żydowskiej społeczności oraz zwandalizowanie żydowskich cmentarzy przypominają nam, że chociaż możemy być narodem podzielonym przez politykę, jesteśmy krajem który jest zjednoczony w potępieniu nienawiści i zła we wszystkich formach - powiedział Trump.

Wypowiedź ta, podobnie jak i całe, niecharakterystycznie łagodne przemówienie zyskały pochlebne opinie. Jednak wiele wskazuje na to, że Trump i jego kampania byli katalizatorami dla wzrostu antysemityzmu i antyżydowskich wybryków.

dfmuh0x

Według Mitchella Silbera, byłego analityka nowojorskiej policji, obecna eskalacja miała swój początek podczas kampanii wyborczej i w miarę upływu czasu przechodziła w coraz bardziej agresywne i widoczne fazy.

- Wszystko zaczęło się od wrogich tweetów. Potem mieliśmy groźby podłożenia bomby, a teraz fizyczne manifestacje na cmentarzach - powiedział ekspert cytowany przez "New York Times".

Nic nie wskazuje na to, by Trump, którego córka Ivanka przyjęła judaizm, miał osobiście antyżydowskie poglądy. Jego deklarowana polityka jest wybitnie proizraelska, zaś on sam uważa siebie za "najmniej antysemicką osobę na świecie". Jednak jego krytycy uważają, że jego nacjonalistyczna retoryka podczas kampanii i po niej skierowana wobec imigrantów i mniejszości przyczyniła się do wzrostu nienawiści także wobec Żydów. Trump cieszył się poparciem najbardziej skrajnych ruchów na prawicy: jego kandydaturę gorliwie popierali konspiracjoniści snujący teorie o żydowskich spiskach, były lider Ku Klux Klanu David Duke, "biali nacjonaliści" czy otwarcie antysemickie i neonazistowskie organizacje jak Amerykańska Partia Nazistowska oraz portale takie jak "Daily Stormer".

Trump niechętnie i z ociąganiem odcinał się od tych wyrazów poparcia, sam zaś w swoich przemówieniach często poruszał motywy przywołujące na myśl antyżydowskie stereotypy i klisze o światowym spisku kosmopolitycznych Żydów. W jednym z najbardziej jaskrawych takich przykładów, podczas wystąpienia w West Palm Beach na Florydzie, ostrzegał przed międzynarodowymi bankierami, którzy w zmowie z Hillary Clinton chcą zniszczyć amerykańską suwerenność, aby wzbogacić "globalne siły finansowe". Izraelska gazeta "Jerusalem Post" porównała później fragmenty przemówienia z tekstem niesławnych "Protokołu Mędrców Syjonu", sfałszowanego XIX-wiecznego antyżydowskiego dokumentu mającego stanowić dowód na plany osiągnięcia przez Żydów światowej dominacji.

dfmuh0x

Co znaczące, autorem przemówienia był Stephen Bannon, były szef "portalu alternatywnej prawicy" Breitbart News, często poruszającego podobne motywy i podteksty. Sam Bannon miał mieć pretensje do swojej byłej żony, że jego córka chodzi do szkoły ze zbyt wieloma Żydami. Dziś jest on głównym strategiem Białego Domu i jednym z najważniejszych ludzi w administracji Trumpa.

Kampania Trumpa obfitowała przy tym we wpadki o antysemickim wydźwięku. W jednym takim przypadku, ówczesny kandydat republikanów umieścił na Twitterze obrazek oznajmiający Hillary Clinton "najbardziej skorumpowanym kandydatem w historii". Oprócz tego podpisu, grafika zawierała zdjęcie Clinton na tle sterty pieniędzy oraz sześcioramienną gwiazdę. W innych przypadkach, Trump dzielił się też z publiką - zapewne nieświadomie - wypowiedziami internautów propagujących antysemityzm i faszyzm, zaś jego doradca ds. bezpieczeństwa Michael Flynn podał dalej wpis o treści "nie tym razem, Żydzi, nie tym razem", odnoszący się do działań kampanii Clinton.

Ale dziwne i często niezrozumiałe gesty ze strony Trumpa i jego otoczenia maiły miejsce również po objęciu przez niego urzędu. W specjalnym oświadczeniu Białego Domu na okoliczność dnia pamięci ofiar Holokaustu nie znalazło się żadne odniesienie do Żydów ani antysemityzmu. Co więcej, mimo presji tekst komunikatu nie został zmieniony. Trump długo ociągał się też z jasnym potępieniem antysemickich aktów dokonywanych po objęciu przez niego władzy. Dwukrotnie, pytany wprost o potępienie fali incydentów, Trump odpowiedział okrężnie, podkreślając, że Żydem jest jego zięć i córka. W jednym z przypadków wyraził zaś pretensje do żydowskiego dziennikarza, który zadał to pytanie. Do tego jeszcze we wtorek Trump podczas spotkania z prokuratorami miał zasugerować, że fala antysemickich incydentów może być w istocie sprawką ludzi, którzy chcą mu zaszkodzić. Powtórzył w ten sposób teorię krążącą wśród zwolenników skrajnej prawicy - w tym byłego przywódcy KKK Davida Duke'a, który twierdzi, że za pogróżkami stoją sami Żydzi.

dfmuh0x

Przemówienie w Kongresie - typowo "prezydenckie" i jednoznacznie potępiające antysemickie ekscesy - było więc znaczącym odejściem od dotychczasowej linii przyjętej przez Trumpa. Jednak dopiero się, na ile trwała jest to zmiana. Sytuacja jest jednak poważna.

- Biorąc pod uwagę fakt, że to się dzieje fala po fali, naturalna jest troska o rodziny ludzi i dzieci, które są posyłane do żydowskich ośrodków i szkół. To bardzo alarmująca sytuacja, która służy celom tych, którzy wysyłają te groźby - powiedizał Oren Segal z amerykańskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu.

dfmuh0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmuh0x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj