Trwa ładowanie...
d3kjzvc
03-04-2007 14:50

"Fabryki" antybiotyków w owadzich czułkach

Samice taszczyna pszczelego, owada przypominającego z wyglądu osę, hodują w swoich czułkach bakterie produkujące antybiotyki - odkryli naukowcy z Niemiec. Jak wynika z informacji podanej przez serwis internetowy "EurekAlert", antybiotyki bakteryjne chronią larwy taszczyna przed groźnymi infekcjami i pomagają im przeżyć zimę.

d3kjzvc
d3kjzvc

Najnowszego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Regensburgu oraz Uniwersytetu w Wurzburgu, którzy prowadzili badania na samicach taszczyna pszczelego (Philanthus triangulum), nazywanego też wilkiem pszczelim.

Owady z tego gatunku są szkodnikami pszczół miodnych - atakują je, odbierają im nektar, a następnie paraliżują i zaciągają do norek w ziemi, do których składają jaja. Pszczoły stanowią pożywienie dla rozwijających się z jaj larw. Jedna larwa potrzebuje do wzrostu aż trzech pszczół, dlatego masowe pojawianie się taszczynów może prowadzić do zniszczenia całych pszczelich rojów.

W gruczołach czułkowych samic taszczyna badacze niemieccy znaleźli hodowle bakterii z rodzaju Streptomyces, które wytwarzają antybiotyki przeciw różnym mikroorganizmom. Okazało się, że zanim samice złożą jaja w ziemi, zaopatrują je w komórki bakteryjne. Z kolei larwy rozwijające się z jaj aplikują bakterie na jedwabne nici, z których tkają kokon potrzebny im do przetrwania zimy w norce.

Jak dowiodły eksperymenty, bakterie produkujące antybiotyki chronią kokon przed zakażeniem grzybami, przez co znacznie zwiększają szanse larwy na przeżycie okresu hibernacji w ziemi. Innymi słowy, bakterie te są potrzebne larwom taszczyna do przeżycia.

Zdaniem badaczy, podobna zależność może też dotyczyć innych gatunków owadów.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej, które odbywa się w Glasgow.

d3kjzvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjzvc
Więcej tematów