PolskaFabryka Trzciny i poznański Stary Browar wśród "ikon" polskiej architektury

Fabryka Trzciny i poznański Stary Browar wśród "ikon" polskiej architektury

15.05.2006 21:35

Centrum artystyczne Fabryka Trzciny, siedziba wydawnictwa Agora i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oraz centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu - to niektóre z obiektów uznanych za "ikony" polskiej architektury po 1989 roku. Wystawę na ich temat od 20 maja, czyli od tzw. Nocy Muzeów, będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) w Warszawie.

W poniedziałek w CSW odbyła się uroczysta inauguracja wystawy, w której uczestniczył m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Rafał Wiśniewski. MSW, wspólnie z redakcją miesięcznika "Architektura-murator", jest organizatorem wystawy.

Dla zwiedzających ekspozycja zostanie udostępniona 20 maja, w Noc Muzeów, kiedy 1,5 tysiąca europejskich muzeów i galerii, między godziną dziewiętnastą a pierwszą w nocy, bezpłatnie udostępni zwiedzającym swoje ekspozycje.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 20 wzniesionych po 1989 roku obiektów, uznanych przez specjalistów za najbardziej symboliczne dla polskiej architektury i mogące promować Polskę za granicą. Zwiedzający zapoznają się m.in. z fotograficzną i multimedialną dokumentacją na temat obiektów.

Kurator wystawy Ewa P. Porębska podkreśliła, że prezentowane obiekty "to zaledwie niewielka próbka tego, co dzieje się w architekturze we współczesnej Polsce". Zależało nam, by pokazać jak najszersze spektrum architektonicznych tendencji i stylów oraz rozległy obszar zainteresowań i twórczych możliwości naszych projektantów - wyjaśniła.

Wyboru obiektów dokonało jury złożone z cenionych polskich architektów. Zasiedli w nim m.in. prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Ryszard Jurkowski oraz członek Krajowej Rady Izby Architektów Jacek Lenart.

Do architektonicznych "ikon" jurorzy zaliczyli m.in.: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Andrzeja Wajdy w Krakowie, założenie pomnikowe na terenie byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady Żydów w Bełżcu - Miejsce Pamięci, cerkiew grekokatolicką Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze (z polichromiami i malowidłami Jerzego Nowosielskiego) oraz Salę Zgromadzeń w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze (liczącą 2100 metrów kwadratowych powierzchni).

Jury doceniło także dom-lampiarnię Bolko Loft - obiekt powstały w wyniku modernizacji i adaptacji na przestrzeń mieszkalną budynku lampiarni zakładów górniczo-hutniczych (nominowany w 2004 roku do prestiżowej Europejskiej Nagrody Architektonicznej Fundacji Miesa van der Rohe) oraz budynek bydgoskiego oddziału BRE Bank SA (uhonorowany w 2000 r. Nagrodą Roku, przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich).

Po prezentacji w Warszawie wystawa ma być pokazywana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych zagranicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu i Berlinie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także