"Fabryka działań" powstanie w Opatówku
"Fabryka działań" - to tytuł projektu
tworzonego dlaMuzeum Historii Przemysłu (MHP) w podkaliskim
Opatówku. Koszty obliczanego na 5 mln zł planu zostaną
sfinansowane z funduszy unijnych i samorządowych.
11.04.2004 11:50
Opatóweckie muzeum jest jednym z trzech tego typu placówek w kraju. Jednym z partnerów MHP jest założony w 1919 r. słynny Ośrodek Sztuki Bauhas w niemieckim Erfurcie. Zbiory MHP były wielokrotnie prezentowane m.in. w Londynie i Erfurcie.
MHP założono w starej osiemnastowiecznej manufakturze braci Fiedlerów, którą odbudowano niemal od podstaw ponad 20 lat temu. Znajdująca się tutaj kolekcja fortepianów i pianin, stworzona przez profesora Beniamina Vogla ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lunds, jest jedyną tego typu w kraju.
"Projekt przewiduje remont i dalsze przywracanie dawnej fabryki Fiedlerów. W pierwszym etapie wyremontujemy 1100 m. kw. pokrycia dachowego oraz zamontujemy 86 dodatkowych okien wewnętrznych. W drugim etapie prac zostaną zaadoptowane skrzydła dawnej fabryki sukienniczej na cele dydaktyczno-edukacyjne, a w trzecim - wyposażymy pomieszczenia, w których mieścić się będą: multimedialna sala konferencyjna, świetlica socjoterapeutyczna oraz pracownia plastyczna" - poinformował starosta kaliski Leszek Aleksandrzak.
"Zbudowana w latach 1824 - 1826 fabryka w Opatówku jest w skali Europy unikalnym przykładem wczesnego budownictwa przemysłowego XIX wieku. To jedyny na kontynencie zabytek techniki, w którym zachowała się drewniana konstrukcja hal fabrycznych oraz piękny klasycyzm murów zewnętrznych i tworzących architektoniczny porządek budynków pochodnych", zwrócił uwagę Aleksandrzak.
MHP wpisano na listę Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego. Budynek spełnia jednak nie tylko funkcje ekspozycyjne, ale jest również miejscem organizowania różnego rodzaju konferencji, spotkań i koncertów.
Projekt przewiduje także utworzenie pracowni plastycznej dla studentów miejscowego wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Myślimy o aukcjach prac studenckich i wystawach sztuki współczesnej" - powiedział starosta.
W muzeum w Opatówku prezentowanych jest sześć stałych ekspozycji, m.in. fortepianów i pianin, zabytków z okresu industrializacji ziem polskich, maszyn dziewiarskich, maszyn ciężkich i ich wynalazców, maszyn drukarskich i laboratorium przemysłowe. W zbiorach znajduje się także oryginalny ornat papieski, przekazany w ubiegłym roku przez Watykan.