Trwa ładowanie...
15-03-2003 15:29

F-16 coraz bliżej Polski


Parafowana została umowa o dostawie samolotów F-16 dla polskiej armii oraz umowa o sposobie finansowaniu zakupu amerykańskich maszyn.
Pozostała jeszcze kwestia trzeciej umowy - offsetowej. Będzie ona jeszcze negocjowana. Jej podpisanie jest warunkiem realizacji umowy na dostawy samolotów F-16.

F-16 coraz bliżej PolskiŹródło: PAP
d1w0ha6
d1w0ha6
Parafowanie umowy (Fot. PAP - Paweł Kula)
Źródło: Parafowanie umowy (Fot. PAP - Paweł Kula)

_ "Potwierdzamy, że zakup będzie kosztował 3,532 mld dolarów; umowa obejmuje 118 przedmiotów dostaw, z których pierwszy i drugi punkt dotyczą samolotów; 116 to inne pozycje, w tym zapasowe silniki nahełmowe wskaźniki celów, pociski kierowane, bomby kierowane laserowo, zasobniki rozpoznawcze, instrukcje obsługi, symulatory, pomoce szkoleniowe"_ - powiedział wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke, po sobotnim parafowaniu w Warszawie umowy z dyrektorem amerykańskiej Agencji Współpracy i Bezpieczeństwa Obronnego gen. Tome Waltersem.

Polska zamierza kupić 48 samolotów wielozadaniowych. Pierwsza eskadra 16 sztuk ma być gotowa w 2006 roku, dostawy mają się zakończyć do 2008 roku. Całkowity koszt kontraktu z kredytem ma nie przekroczyć 4,7 mld dolarów.

"Masa startowa samolotu ma wynosić 21,8 tony, w tym masa podwieszeń 9,6 ton. Ten samolot może wykonywać manewry przy przeciążeniach 9 g" - powiedział Zemke, podkreślając, że będzie to najnowocześniejszy samolot, a cały system uzbrojenia będzie objęty taką samą gwarancją jak systemy dostarczane siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych. Silniki będą objęte 10-letnią gwarancją, Polska zamierza kupić części zamienne na 3 lata.

d1w0ha6

W ramach kontraktu Amerykanie mają przeszkolić 12 pilotów, w tym 6 do stopnia instruktora. "Szkolenia rozpoczną się w 2004 roku, by w 2006 była przygotowana kadra techniczna i piloci. Bardzo ważne, że w umowie stwierdza się, iż siły powietrzne Stanów Zjednoczonych planują utrzymać F-16 na wyposażeniu co najmniej do roku 2025" - powiedział Zemke.

"Oczekujemy trzydziestu lat współpracy we wspólnych lotach i innych działaniach" - oświadczył gen. Walters.

"Parafowanie umów to bardzo ważny krok do zrealizowania kontraktu, ale zdecyduje umowa offsetowa. Tylko podpisanie umowy o kompensacji w polskiej gospodarce uruchomi realizację programu" - zaznaczył szef MON Jerzy Szmajdziński. Amerykanie gwarantują zamówienia offsetowe na 6,028 mld dolarów. Jak powiedział Zemke, negocjacje pozwalają oczekiwać, że wartość offsetu wzrośnie. Według wiceministra gospodarki Jacka Piechoty, szczególnie pożądane byłyby projekty offsetowe w obrębie biotechnologii i informatyki. W najbliższym tygodniu Amerykanie mają przedstawić nowe propozycje.(mp)

d1w0ha6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0ha6
Więcej tematów