Trwa ładowanie...

Ewolucyjne a nie rewolucyjne zmiany ws. samorządów

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że propozycje Kancelarii Prezydenta zwiększające wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów mają charakter ewolucyjny, nie rewolucyjny. Wyraził jednak przekonanie, że zmiany te będą istotne dla funkcjonowania samorządu.

Share
Ewolucyjne a nie rewolucyjne zmiany ws. samorządówŹródło: PAP
d2hni5e

Projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej, jest tematem środowego posiedzenia Forum Debaty Publicznej, w którym bierze udział Komorowski. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta; do Sejmu ma trafić na przełomie kwietnia i maja.

Komorowski, zabierając głos podczas Forum, podkreślił, że projektowana zmiana ma charakter "propozycji ewolucyjnych", działań zmierzających do pogłębienia ważnego procesu, jakim jest decentralizacja władzy i konsekwentne zmierzanie do zwiększania wpływu społeczności lokalnych na wszystkie decyzje dotyczące kształtu ich małych ojczyzn.

Prezydent zaznaczył, że projekt stworzono na wniosek przedstawicieli "wszystkich środowisk samorządowych" i dlatego - jak mówił - jest on "naszym, wspólnym dziełem". - W moim przekonaniu, mimo, że to nie rewolucja, to jednak projekt ma szanse stać się istotną zmianą ustrojową, w sposób wyraźniejszy i mocniejszy regulujący relacje między obywatelem a władzą samorządową, rozwiązaniem ważnym dla lepszego funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego - oświadczył.

Komorowski zapowiedział, że projekt zostanie poddany jak najszerszym konsultacjom społecznym.

d2hni5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hni5e
d2hni5e
Więcej tematów