ŚwiatEwangelicy obchodzą Święto Reformacji

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji

31 października ewangelicy obchodzą Święto Reformacji. Tego dnia, 490 lat temu, niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittemberdze 95 tez dotyczących reformy Kościoła.

31 października jest dniem, w którym protestanci spotykają się na uroczystych nabożeństwach. W tym roku nabożeństwo w kościele św. Trójcy w Warszawie będzie poświęcone modlitwie, rozważaniom biblijnym i poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: "Co zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi?"

W 1517 r. Luter domagał się zmian w skorumpowanej, jego zdaniem, hierarchii kościelnej. Zakwestionował autorytet papieża i soborów, twierdząc, że najważniejsza jest Biblia, a zbawienie może zapewnić tylko wiara i łaska Boska. W takim ujęciu Kościół przestawał być niezbędnym pośrednikiem między wierzącym a Bogiem. Luter odrzucił też zasadę celibatu księży. Pretekstem jego wystąpienia była sprzedaż przez papieża odpustów na rzecz budowy bazyliki Świętego Piotra.

Półtora wieku po okresie reformatorskiej działalności Marcina Lutra, w 1667 r., protestanci oficjalnie ustanowili Święto Reformacji. Przyjęto, że 31 października 1517 r. narodził się Kościół ewangelicki. Przez długi okres 31 października obchodzono jako dzień walki z Kościołem katolickim. Obecnie święto nie ma tej wymowy.

Poglądy Marcina Lutra dotarły do Polski bezpośrednio po jego wystąpieniu w 1517 r. Ośrodkami polskiego luteranizmu stały się: Wielkopolska, Mazury i Śląsk. Luteranie w Polsce tłumaczyli i wydawali pisma Lutra i Biblię, organizowali diecezje i własne szkolnictwo. Było to możliwe dzięki panującej w kraju tolerancji religijnej.

Według danych Światowej Federacji Luterańskiej na świecie żyje ponad 70 mln luteranów, najwięcej w Niemczech, USA i Szwecji. W Polsce mieszka około 80 tys. Należą oni do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Największe skupisko wiernych znajduje się na Śląsku Cieszyńskim.

kościółniemcypolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)