Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji
Jak co roku ewangelicy różnych wyznań obchodzą 31 października Święto Reformacji, przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego. Święto odwołuje się do wydarzenia sprzed prawie 500 laty, kiedy to augustiański mnich i profesor teologii, ks. dr Marcin Luter, przybił (lub ogłosił) na drzwiach Kościoła Zamkowego w Wittenberdze 95 tez skierowanych przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą listów odpustowych.
31.10.2006 | aktual.: 02.11.2006 10:34
Głównym sensem święta jest jednak refleksja nad rolą Kościoła ewangelickiego we współczesnym świecie. Święto Reformacji posiada najbardziej uroczystą oprawę w Kościele ewangelicko-augsburskim (luterańskim), który jest największym Kościołem protestanckim w naszym kraju.
W Święto Reformacji organizowane są nabożeństwa okolicznościowe, podczas których rozważane jest osiem błogosławieństw z Kazania na Górze lub inne teksty biblijne podkreślające usprawiedliwiający charakter wiary. Niekiedy czytane są niektóre artykuły Konfesji Augsburskiej oraz fragmenty 95 tez, lub analizowane są zasady Reformacji - tzw. cztery "sola" (tylko Chrystus – solus Christus, tylko łaska – sola gratia, tylko wiara – sola fide, tylko Słowo – solum Verbum). Podczas nabożeństw śpiewana jest na stojąco pieśń „Warownym grodem jest nasz Bóg”, hymn komunii luterańskiej na całym świecie skomponowany przez ks. dra Marcina Lutra.
Święto Reformacji obchodzą także ewangelicy innych wyznań, m.in. wierni Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz metodystycznego. W większych aglomeracjach nabożeństwa reformacyjne organizowane są wspólnie przez trzy Kościoły ewangelickie, połączone ze sobą pełną komunią Ołtarza i Ambony. Na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła wierni Kościołów ewangelickich mają prawo do wzięcia dnia wolnego.
Do Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP należy ok. 80.000 wiernych. Połowa polskich luteran mieszka na terenie Diecezji Cieszyńskiej, najmniejszej obszarowo diecezji luterańskiej w Polsce. Zwierzchnikiem polskich ewangelików tradycji luterańskiej jest od 2001 roku bp Janusz Jagucki.