Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Ewakuacja w Świnoujściu. Marynarze wydobywali minę

Na Zalewie Szczecińskim i torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymano ruch. Ewakuowano 160 osób. Wszystko przez akcję wydobycia miny z okresu II wojny światowej. Może ona zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minę znaleziono w Świnoujściu
Minę znaleziono w Świnoujściu (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)

Mina znajdowała się w wodach Zalewu Szczecińskiego na głębokości około 6 metrów. Została znaleziona podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV.

Do wydobycia miny skierowano marynarzy i nurków minerów, a także załogę niszczyciela min. Na miejscu pracowali też żołnierze. Mina została wydobyta, umieszczona na pokładzie okrętu, a później przetransportowana na poligon morski na Zatoce Pomorskiej i zneutralizowana. Była przewożona przez centrum Świnoujścia, bo tylko tak da się dostać na zatokę, dlatego ewakuowano 160 mieszkańców.

Jak poinformowała Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu, mieszkańcom strefy zagrożenia zalecono opuszczenie domostw. - Ci, którzy w nich pozostaną, zrobią to na własną odpowiedzialność - zaznaczyła.

Tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty dla ruchu wodnego. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia, zamknięto wejścia na Zalew Szczeciński.

CZYTAJ TEŻ: Ewakuacja w Skórczu. Ryzyko wycieku amoniaku

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów