Trwa ładowanie...
świnoujscie

Ewakuacja w Świnoujściu. Marynarze wydobywali minę

Na Zalewie Szczecińskim i torze wodnym Szczecin-Świnoujście wstrzymano ruch. Ewakuowano 160 osób. Wszystko przez akcję wydobycia miny z okresu II wojny światowej. Może ona zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.

Share
Ewakuacja w Świnoujściu. Marynarze wydobywali minę
Źródło: East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER
d114pqb

Mina znajdowała się w wodach Zalewu Szczecińskiego na głębokości około 6 metrów. Została znaleziona podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV.

Do wydobycia miny skierowano marynarzy i nurków minerów, a także załogę niszczyciela min. Na miejscu pracowali też żołnierze. Mina została wydobyta, umieszczona na pokładzie okrętu, a później przetransportowana na poligon morski na Zatoce Pomorskiej i zneutralizowana. Była przewożona przez centrum Świnoujścia, bo tylko tak da się dostać na zatokę, dlatego ewakuowano 160 mieszkańców.

d114pqb

Jak poinformowała Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu, mieszkańcom strefy zagrożenia zalecono opuszczenie domostw. - Ci, którzy w nich pozostaną, zrobią to na własną odpowiedzialność - zaznaczyła.

Tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty dla ruchu wodnego. Zarówno od strony Szczecina, jak i od strony Świnoujścia, zamknięto wejścia na Zalew Szczeciński.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d114pqb

Podziel się opinią

Share
d114pqb
d114pqb
Więcej tematów