Ewakuacja rannych żołnierzy. Pierwsze takie ćwiczenia w Szwecji
W Szwecji odbywają się ćwiczenia wojskowe z udziałem dowódców z 16 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz personelu cywilnego. Mają one na celu doskonalenie procedur ewakuacji rannych żołnierzy z Finlandii i państw bałtyckich. Informację przekazał szwedzki Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej, podkreślając, że jest to pierwsza tak obszerna symulacja od momentu przystąpienia Szwecji do NATO na początku marca bieżącego roku.
W ramach scenariusza szkoleniowego, fikcyjni pacjenci mają być przewożeni do szwedzkich szpitali, gdzie otrzymają niezbędną opiekę medyczną, a następnie zostaną ewakuowani z powrotem do swoich ojczyzn lub na tereny działań wojennych. Cała operacja ma się odbywać z wykorzystaniem międzynarodowych zasobów zlokalizowanych w Szwecji.
Tahy Alexandersson, zajmująca się kwestiami gotowości w ramach Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej, przypomniała, iż Szwecja ma doświadczenia w organizowaniu transportu i opieki zdrowotnej dla licznych pacjentów jeszcze z okresu zimnej wojny, włącznie z wykorzystaniem specjalnie przystosowanych pociągów szpitalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemcy zamkną wszystkie granice. Kontrole spowodują ogromne korki
- Teraz uczymy się od Ukrainy, w jaki sposób wykorzystać autobusy - wskazała ekspertka na nowe podejścia do logistyki medycznej.
Szwecja zwiększa budżet na obronę cywilną
Alexandersson zwróciła również uwagę na wyzwania związane z różnicami między systemami cywilnymi i wojskowymi w zakresie opieki zdrowotnej, które obejmują nie tylko odmienne nazewnictwo, ale i dokumentację medyczną. W Szwecji za opiekę zdrowotną odpowiedzialne są poszczególne regiony, które w sytuacji nadzwyczajnej mają zobowiązanie do wzajemnej współpracy.
Z kolei szwedzki rząd zapowiedział znaczne zwiększenie budżetu na obronę cywilną. Z raportu wynika, że suma ta ma zostać zwiększona do 6,5 mld koron (ok. 570 mln euro) w roku 2024, 8,5 mld (ponad 740 mln euro) w roku 2025, a w roku 2026 wzrastać aż do 10 mld koron (ponad 870 mln euro), osiągając 15 mld koron (ponad 1,3 mld euro) od roku 2028. Szwedzki Urząd ds. Gotowości (MSB) ocenia, iż będą to wystarczające kwoty, aby zbudować system, który umożliwi krajowi przetrwać we wczesnej fazie ewentualnego konfliktu czy kryzysu.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski