Trwa ładowanie...
d1176ie
IAR

Ewakuacja imigrantów z Lesbos. Kursują specjalne promy

Kolejne 5 tysięcy imigrantów zostanie w środę zabranych z greckiej wyspy Lesbos. We wtorek ewakuowano stamtąd 10 tysięcy osób. Grecki tymczasowy minister do spraw imigracji zapowiedział przyśpieszony transport imigrantów z wszystkich wysp na Morzu Egejskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Imigranci z Afganistanu, którzy dotarli na wyspę Lesbos
Imigranci z Afganistanu, którzy dotarli na wyspę Lesbos (PAP/EPA, Fot: Orestis Panagiotou)
d1176ie

Minister Janis Muzalas podkreślił, że tylko 20 proc. osób, które przypłynęły na Lesbos, to imigranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Grecją. Od środy zaczyna się także ich rejestracja, bo do tej pory spisywano głównie uchodźców, którzy mogli ubiegać o azyl polityczny.

We wtorek - w obawie przed rozruchami na wyspie - zaczęła się masowa ewakuacja imigrantów. Kursuje kilka specjalnych promów pasażerskich. Minister dodał, że organizowana jest także pomoc w Atenach, do których trafiają tysiące uchodźców z wysp. Będą oni kierowani również w inne części Grecji. Potrzebne jest też przeorganizowanie tymczasowego ośrodka dla imigrantów w dzielnicy Eleona, aby powstały nowe miejsca. Minister oświadczył, że pierwsze unijne pieniądze, które obiecano Grecji na rozwiązanie problemu imigracyjnego, zostaną przekazane Atenom nie wcześniej niż po 15 września.

W ciągu ostatniej doby grecka straż przybrzeżna uratowała na morzu prawie 400 osób. Od początku roku do Grecji przybyło ponad 250 tys. imigrantów.

d1176ie

Podziel się opinią

Share
d1176ie
d1176ie
Więcej tematów