Ewa Kopacz zapowiada debaty o polskim parlamentaryzmie
Jeszcze przed sejmowymi wakacjami odbędą się trzy debaty dotyczące polskiego parlamentaryzmu, m.in. o finansowaniu partii politycznych, liczbie posłów, potrzebie utrzymania senatu, jednomandatowych okręgach wyborczych - zapowiedziała marszałek sejmu Ewa Kopacz.
Debaty będą odbywać się pod patronatem marszałek sejmu; wezmą w nich udział prawnicy, konstytucjonaliści, eksperci z dziedziny politologii i socjologii. Pierwsza debata - w lipcu.
Kopacz była pytana podczas konferencji prasowej w sejmie o zapowiedź premiera, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa.
- Temat budzi mnóstwo emocji. Zasługuje na poważne traktowanie. Zasługuje na poważną, otwartą debatę. Gdzie debatować, jak nie w sejmie? Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat polskiego parlamentaryzmu - podkreśliła Kopacz.
Debaty będą ujęte w trzy bloki dyskusyjne. Pierwszy obejmie zasady finansowania partii politycznych - z budżetu czy innych źródeł, rolę biur poselskich, zakres łączności z wyborcami.
Drugi blok będzie dotyczyć liczby posłów, roli senatu - likwidacja czy utrzymanie, immunitet - zakres i sens. W trzecim będą omówione: zakres projektów obywatelskich, demokracja reprezentatywna czy bezpośrednia, zasady przeprowadzania referendów, obowiązkowe konsultacje online projektów poselskich oraz możliwość wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
Na debaty marszałek sejmu zaprosiła wszystkich parlamentarzystów.