Trwa ładowanie...
11-10-2014 11:25

Ewa Kopacz: PO troszczy się o los wszystkich Polaków

Platforma Obywatelska angażuje się na rzecz wszystkich Polaków: nie tylko tych z dużych miast, ale też tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas spotkania z mieszkańcami Ostrowa Wlkp.

Ewa Kopacz: PO troszczy się o los wszystkich PolakówŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1jdkgi
d1jdkgi

- Wierzę w Platformę, bo to jest naprawdę bardzo dobry projekt dla Polski i Polaków. I musimy ten projekt sprzedać jak najlepiej. Pokazać Polakom, co w tym projekcie jest. To jest zaangażowanie, odpowiedzialność, pełna troska o los każdego - podkreśliła szefowa rządu.

Jak dodała, troska Platformy dotyczy każdego Polaka, "niezależnie od tego, czy jest wykształcony, czy niewykształcony, czy mieszka w dużym mieście, czy w małym miasteczku". - My dzisiaj nie stygmatyzujemy tych, którzy mieszkają na prowincji. My dzisiaj mówimy: "oni są tak samo ważni, jak ci, którzy mieszkają w stolicy" - powiedziała premier. Dodała też, że jest dumna z tego, że wiele lat mieszkała w małym mieście.

Premier zainaugurowała w Ostrowie Wielkopolskim cykl spotkań z jej udziałem pod hasłem "Platforma bliżej ludzi". - W tej kampanii nie przyjeżdżam do was z żadnymi obietnicami. Tych obietnic w wielu kampaniach było zbyt dużo - zaznaczyła.

- Chciałam tu zakomunikować, że dzisiaj polityka będzie wyglądać trochę inaczej. Ja chcę nowej jakości w polityce. Chcę, żeby ci wszyscy, którzy dziś w polityce uczestniczą byli dla ludzi i z ludźmi. By potrafili ich słuchać. Chcę również, by ta zmiana dotyczyła wszystkich szczebli: od samorządu po premiera - no może odwrotnie - zadeklarowała premier.

d1jdkgi

Wsparła kandydatów PO w wyborach samorządowych i ubiegającego się o reelekcję prezydenta miasta Jarosława Urbaniaka. - Do kandydatów z PO przyjeżdżam z bardzo ważnym przesłaniem: pamiętajcie, macie służyć ludziom. Bo polityka, również na tym szczeblu samorządowym, to wyjątkowa służba. Nie zapominajcie, kto jest waszym pracodawcą. To mieszkańcy tego miasta - apelowała.

Przypomniała też, że pieniądze z nowej perspektywy budżetowej UE pozwolą położyć większy nacisk na inwestycje w ludzi. - Te pieniądze będzie można inwestować w takich miastach, jak wasze. Już nie w infrastrukturę, ale właśnie w mieszkańców - podkreśliła premier.

Mieszkańcy Ostrowa Wlkp. pytali Kopacz o jej relacje z Donaldem Tuskiem. - One chyba nigdy nie były tak dobre - zapewniła premier. - Zmiana na stanowisku Prezesa Rady Ministrów nastąpiła w wyniku wielkiego sukcesu. Donald Tusk, człowiek którego zauważono w Europie został wybrany, mówiąc na skróty, na prezydenta Europy. Wielka to rzecz dla Polski. Okoliczności są sprzyjające, jeśli chodzi o tę zmianę i jest wiele radości. Ktoś tak kompetentny jak Donald Tusk zajmie się sprawami Polski również w Europie - podkreśliła.

Kopacz o rynku pracy: Musimy go rozpoznać

Na pytanie o bezrobocie wśród młodzież stwierdziła, że to jest coś, o czym powinniśmy myśleć w drugiej kolejności. - W pierwszej kolejności, żeby tych młodych ludzi nie zabrakło w Polsce. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Powinniśmy dbać o to, by rodziny wielodzietne były promowane w Polsce i to robimy - zapewniła.

d1jdkgi

Jak dodała, musimy też kształcić ludzi pod potrzeby rynku. - Musimy rozpoznać ten rynek. Jeśli są wyższe uczelnie, powinny kooperować z dużymi inwestorami i zakładami pracy wiedząc ilu mają wykształcić inżynierów, informatyków, nauczycieli akademickich - zaznaczyła szefowa rządu.

- Niewątpliwie musimy wprowadzać nowe technologie, innowacyjne metody i na to będą pieniądze w nowej perspektywie, na to stawiamy - zadeklarowała. Według premier jest mnóstwo rozwiązań, które dziś stosuje się w innych krajach, to np. możliwość szybkiego przekwalifikowania.

- Ktoś jest technikiem-elektronikiem, ale na rynku potrzeba techników-mechaników. Więc może warto by było, gdyby znalazły się pieniądze na szybkie przekwalifikowanie i te pieniądze będą. Będą też pieniądze na miejsca pracy przekwalifikowanej dla tych powyżej 50 roku życia. To mnie też dotyczy, więc ja się z tego cieszę - mówiła.

d1jdkgi

Pytania o służbę zdrowia

Mieszkańcy Ostrowa Wlkp. pytali też Kopacz m.in. o to, jaki ma pomysł, aby zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów, ponieważ - jak podkreślali - jest to w dalszym ciągu duży problem. Premier zapowiedziała "200 milionów zł więcej dla NFZ w Wielkopolsce na rok 2015 rok."

- 200 milionów złotych to więcej kontraktów dla poszczególnych placówek. To również większe kontrakty dla placówek tu, w Ostrowie Wielkopolskim - podkreśliła.

Odnosząc się do kolejek do specjalistów, zwróciła uwagę, że od stycznia przyszłego roku rusza zapowiedziany przez ministra zdrowa Bartosza Arłukowicza pakiet, który będzie przede wszystkim priorytetowo traktował pacjentów onkologicznych.

d1jdkgi

Przypomniała też zapowiedzi ze swojego expose dotyczące młodych lekarzy oraz zapisy, które znalazły się w projekcie budżetu na przyszły rok. Chodzi o osoby, które kończą Akademię Medyczną i będą chciały się specjalizować. - Znaleźliśmy ponad 130 milionów zł na to, żeby każdy, kto zda egzamin - a jak zda egzamin, to ma prawo wykonywania zawodu - mógł się specjalizować w tej dziedzinie, w której chce. Rzucimy na rynek tysiące młodych ludzi, którzy będą pracować i będą się uczyć, a po 3-4 latach wejdą na rynek jako specjaliści - podkreśliła szefowa rządu.

d1jdkgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jdkgi
Więcej tematów