Trwa ładowanie...
d1eckxx

Ewa Kopacz obiecuje 25 miliardów złotych na rewitalizację polskich miast

Rząd przeznaczy 25 miliardów złotych na rewitalizację miast. Taką deklarację złożyła w Wałbrzychu premier Ewa Kopacz. Tylko to miasto dostanie w ramach regionalnego programu ok. 74,5 mln euro - powiedziała premier Ewa Kopacz, która w poniedziałek przebywa na Dolnym Śląsku. Jak zaznaczyła, m.in w związku z tym programem "widzi dobrą przyszłość dla Wałbrzycha".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewa Kopacz w Wałbrzychu
Ewa Kopacz w Wałbrzychu (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1eckxx

Kopacz powiedziała podczas briefingu w Wałbrzychu, że to miasto należy do miejsc, które w sposób szczególnie bolesny przeszło proces transformacji. Dlatego - mówiła - od pewnego czasu trwają działania, by mu pomóc.

Oglądaj też: Kopacz jedzie na Dolny Śląsk

- Ostatnie lata były bardzo trudne dla Wałbrzycha. Wiem, że są tacy, którzy twierdzili, że wszystkie te zabiegi skończą się dla Wałbrzycha porażką. A ja po rozmowie z panem prezydentem (Wałbrzycha - Romanem Szełemejem) widzę taką dobrą przyszłość dla Wałbrzycha - mówiła premier.

d1eckxx

Wielkie pieniądze

Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę z tego, że samorządowi Wałbrzycha trzeba będzie pomóc w rewitalizacji. Jak mówiła, na rewitalizację w nowej perspektywie unijnej zostało przeznaczone w sumie 25 mld zł. Ten proces - zaznaczyła - będzie przebiegał w dwóch obszarach: regionalnym oraz przez programy krajowe.

- Program regionalny będzie przede wszystkim dotyczył sensu stricto rewitalizacji, natomiast program krajowy będzie zajmować się również rewitalizacją zdecydowanie szerszą niż tylko dotyczącą przestrzeni, więc rewitalizacją gospodarczą, społeczną czy środowiskową - mówiła szefowa rządu.

Kopacz zaznaczyła, że według jej wiedzy w programie regionalnym dla Wałbrzycha jest ok. 74,5 mln euro, które będą wydane na rewitalizację. Dodała, że w dwóch z najbardziej zdegradowanych dzielnicach miasta widać już pierwsze efekty prac. Jak mówiła, odwiedziła dwa niedawno wybudowane budynki, gdzie ludzie żyjący dotąd w trudnych warunkach, dostali nowe wyremontowane mieszkania. Szefowa rządu zaznaczyła, że miasto będzie odnawiało kolejne takie miejsca.

d1eckxx

Zdaniem premier program rewitalizacji "jest wyjątkowo cenny dla tych, którzy są przedsiębiorczy".

Kopacz wyraziła też zadowolenie z tego, że Sejm przyjął w ostatni czwartek ustawę o rewitalizacji. Umożliwia ona kompleksową odnowę obszarów zdegradowanych społecznie i infrastrukturalnie. Premier przypomniała, że dzięki tej ustawie na obszarach rewitalizowanych przez maksymalnie 10 lat będzie można tworzyć specjalne strefy rewitalizacji. Będą tam ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych oraz zwalniania z trybu przetargowego. Na terenie strefy gmina będzie miała pierwszeństwo przy zakupie nieruchomości; tam ma powstawać m.in. budownictwo czynszowe.

Dzięki temu - oceniła Kopacz - Wałbrzych będzie się szybko zmieniał.

Szansa dla Wałbrzycha

d1eckxx

Szefowa rządu dopytywana była o zapowiedzi byłego premiera Donalda Tuska, który mówił o 150 mln złotych na rewitalizację Wałbrzycha. Kopacz podkreśliła, że w ramach programu regionalnego na rewitalizację Wałbrzycha będzie przeznaczone 74,5 mln euro. - To jest nawet więcej niż 150 mln złotych - dodała.

Oprócz tych pieniędzy, które będą w regionalnym programie - zapewniła premier - "będą jeszcze pieniądze z krajowego programu rewitalizacji dla Wałbrzycha". Będziemy wspierać Wałbrzych w sposób szczególny - podkreśliła.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w imieniu Związku Miast Polskich podziękował za przyjęcie ustawy o rewitalizacji. Jak podkreślił, pracowali nad nią intensywnie samorządowcy z wielu miast. Cieszymy, że te prace zakończyły się sukcesem - dodał.

d1eckxx

Podziel się opinią

Share
d1eckxx
d1eckxx
Więcej tematów