Trwa ładowanie...
d2z75fq

Ewa Kopacz: mam zaufanie do Tomasza Siemoniaka ws. przetargu na śmigłowce

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że wierzy w uczciwość wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka w sprawie przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. Przypomniała, że przetarg jeszcze się nie zakończył, trwają rozmowy o umowie offsetowej.
Share
Ewa Kopacz: mam zaufanie do Tomasza Siemoniaka ws. przetargu na śmigłowce
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2z75fq

W niedzielę tygodnik "Wprost"- zapowiadając na stronie internetowej najnowsze wydanie, które do kiosków trafiło w poniedziałek - poinformował, że "Ministerstwo Obrony Narodowej mogło sfałszować wynik przetargu na śmigłowiec". "Komisja przetargowa potwierdziła nieprawdę. Urzędnicy zwlekają z podjęciem rozmów offsetowych z Francuzami. Z naszych informacji wynika, że coraz więcej osób chce uniknąć odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości i spycha decyzję w sprawie śmigłowców na kolejny rząd" - podał tygodnik zapowiadając artykuł. MON zapowiedziało skierowanie sprawy do sądu.

Premier w poniedziałek była pytana w radiowej Jedynce o publikację "Wprost". Powiedziała, że zna premiera Siemoniaka "i nie dla tego, że jest sympatyczną osobą" poprosiła go, żeby pracował z nią w rządzie. - I to w randze wicepremiera - podkreśliła. - To jest wyjątkowo uczciwy człowiek, bardzo staranny i proszę mi wierzyć, jeśli nawet osobiście sam nie uczestniczył w tych formalnościach przetargowych - bo ma do tego wyznaczonego wiceministra - to na pewno solidnie tego pilnował - uważa Kopacz.

- I dzisiaj, jeśli mam komukolwiek wierzyć w tej sprawie to wierzę w tej chwili premierowi Siemoniakowi, który mówi: dołożyliśmy wszelkiej staranności do tego, żeby ten przetarg został rozstrzygnięty jak najbardziej obiektywnie, poprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem - oceniła premier Kopacz.

d2z75fq

Przypomniała, że sprawa przetargu toczy się od pewnego czasu, w dalszym ciągu nie został on jednoznacznie rozstrzygnięty, bo trwają "intensywne rozmowy dotyczące offsetu". - To nie jest tak, że dzisiaj ktoś zakończył procedurę przetargową i powiedział tak, ta firma jest wykonawcą zamówienia publicznego. Absolutnie nie - powiedziała premier.

Kopacz zaznaczyła, że wicepremier Siemoniak i wicepremier Janusz Piechociński muszą wynegocjować całą umowę offsetową - od tego będzie zależało, jaka będzie ostateczna decyzja.

W oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik MON płk Jacek Sońta podkreślił, że informacje zawarte w artykule "Wprost" to kłamstwa i zapowiedział skierowanie sprawy do sądu.

"Mając na względzie całkowite mijanie się z prawdą w artykule 'Kto uziemił śmigłowce' w najnowszym numerze 'Wprost' dotyczącym przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych, zmuszeni jesteśmy zażądać od tygodnika w drodze prawa prasowego bezzwłocznego sprostowania podanych w artykule informacji, a także wystąpić przeciwko autorom publikacji z pozwem cywilnym o ochronę dóbr osobistych, tak występujących w nim instytucji (MON, Inspektorat Uzbrojenia) jak i osób funkcyjnych, a także w trybie kodeksu karnego z zarzutem pomówienia osób występujących w 'łańcuszku' przetargowym" - napisał rzecznik MON.

d2z75fq

Sprawę komentował też na Twitterze szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak. "Postępowanie nadzorują służby, będzie badane przez sąd i prokuraturę. Sądzi Pan, że komuś mogło przyjść do głowy fałszowanie? Jak 11-osobowa komisja pod nadzorem służb może coś fałszować?" - napisał wicepremier do naczelnego "Wprost". "Sporo wątpliwości, na które należy odpowiedzieć. To wiem" - odpisał naczelny Tomasz Wróblewski.

MON w kwietniu wybrało H225M Caracal na nowy śmigłowiec wielozadaniowy dla wojska. Decyzja wywołała liczne protesty wśród związkowców i załóg zakładów w Mielcu i Świdniku, które konkurowały z Airbus Helicopters, a także samorządowców regionów lubelskiego i podkarpackiego.

Resort negocjuje umowę z konsorcjum pod wodzą Airbus Helicopters. H225M Caracal w maju przeszedł wojskowe testy w Polsce. Wart ok. 13 mld zł kontrakt na 50 wiropłatów w różnych wersjach ma zostać podpisany jesienią.

d2z75fq

Podziel się opinią

Share
d2z75fq
d2z75fq
Więcej tematów