Trwa ładowanie...
d1spz9q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Evo Morales ponownie prezydentem Boliwii?

Urzędujący prezydent Boliwii Evo Morales zapewnił sobie trzecią kadencję, zdobywając w niedzielnych wyborach 61 proc. głosów - poinformowała boliwijska telewizja Unitel, powołując się na wyniki sondażu wśród osób opuszczających lokale wyborcze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Evo Morales
Evo Morales (PAP/EPA, Fot: ABI)
d1spz9q

Według Unitel, główny rywal Moralesa Samuel Doria Medina otrzymał tylko 24 proc. głosów, a przeprowadzone jednocześnie wybory parlamentarne ponownie dały dominującą pozycję w Kongresie kierowanej przez prezydenta partii Ruch na rzecz Socjalizmu.

Zajmujący się niegdyś uprawianiem koki 54-letni Morales to pierwszy prezydent Boliwii pochodzenia tubylczego i jeden z tych przywódców latynoamerykańskich, którzy są najbardziej aktywni w krytykowaniu polityki USA. Po oficjalnym potwierdzeniu wynik wyborów da mu niekwestionowany mandat dla dalszej realizacji "rodzimego socjalizmu", wykorzystującego obfite dochody ze znacjonalizowanych zasobów ropy i gazu dla finansowania programów socjalnych.

Odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi dziś w 10-milionowej Boliwii 20 proc., podczas gdy w 2006 roku była to ponad jedna trzecia. Według boliwijskiego banku centralnego, dochody kraju z gazu i ropy stanowią obecnie 35 proc. produktu krajowego brutto w porównaniu z 10 proc. osiem lat temu.

Znowelizowana w 2009 roku konstytucja Boliwii pozwala prezydentowi na dwie kadencje z rzędu. Morales mógł startować w niedzielnych wyborach, ponieważ Sąd Najwyższy w zeszłym roku uznał, że nie należy uwzględniać w tym przypadku jego pierwszej kadencji z lat 2006-2009. Orzeczenie to krytykują przeciwnicy prezydenta.

d1spz9q

Podziel się opinią

Share

d1spz9q

d1spz9q
Więcej tematów