Trwa ładowanie...
13-10-2014 03:55

Evo Morales ponownie prezydentem Boliwii?

Urzędujący prezydent Boliwii Evo Morales zapewnił sobie trzecią kadencję, zdobywając w niedzielnych wyborach 61 proc. głosów - poinformowała boliwijska telewizja Unitel, powołując się na wyniki sondażu wśród osób opuszczających lokale wyborcze.

Evo Morales ponownie prezydentem Boliwii?Źródło: PAP/EPA, fot: ABI
d3a7u3a
d3a7u3a

Według Unitel, główny rywal Moralesa Samuel Doria Medina otrzymał tylko 24 proc. głosów, a przeprowadzone jednocześnie wybory parlamentarne ponownie dały dominującą pozycję w Kongresie kierowanej przez prezydenta partii Ruch na rzecz Socjalizmu.

Zajmujący się niegdyś uprawianiem koki 54-letni Morales to pierwszy prezydent Boliwii pochodzenia tubylczego i jeden z tych przywódców latynoamerykańskich, którzy są najbardziej aktywni w krytykowaniu polityki USA. Po oficjalnym potwierdzeniu wynik wyborów da mu niekwestionowany mandat dla dalszej realizacji "rodzimego socjalizmu", wykorzystującego obfite dochody ze znacjonalizowanych zasobów ropy i gazu dla finansowania programów socjalnych.

Odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi dziś w 10-milionowej Boliwii 20 proc., podczas gdy w 2006 roku była to ponad jedna trzecia. Według boliwijskiego banku centralnego, dochody kraju z gazu i ropy stanowią obecnie 35 proc. produktu krajowego brutto w porównaniu z 10 proc. osiem lat temu.

Znowelizowana w 2009 roku konstytucja Boliwii pozwala prezydentowi na dwie kadencje z rzędu. Morales mógł startować w niedzielnych wyborach, ponieważ Sąd Najwyższy w zeszłym roku uznał, że nie należy uwzględniać w tym przypadku jego pierwszej kadencji z lat 2006-2009. Orzeczenie to krytykują przeciwnicy prezydenta.

d3a7u3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a7u3a
Więcej tematów