PolskaEurowybory: ostatnia chwila na pobranie zaświadczenia

Eurowybory: ostatnia chwila na pobranie zaświadczenia

Piątek to ostatni dzień, kiedy wyborcy
zmieniający miejsce pobytu mogą pobrać zaświadczenie o prawie do
głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem
zameldowania.

Do końca maja żołnierze, ratownicy służby cywilnej, pełniący służbę w jednostkach skoszarowanych policjanci, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej mogli składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pełnienia służby.

Z kolei do 3 czerwca był czas dla wyborców przebywających czasowo poza miejscem zameldowania oraz osób bezdomnych na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Także do tego dnia niepełnosprawni mogli składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w tym obwodzie głosowania, który jest dostosowany do ich potrzeb.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, prawo wybierania posłów do PE w Rzeczypospolitej Polskiej ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Prawo wybierania w Polsce mają także obywatele UE niebędący Polakami, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.

Z kolei prawo wybieralności przysługuje osobom mającym prawo wybierania posłów do PE, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 21 lat, nie były karane za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego i od co najmniej 5 lat stale zamieszkują w Polsce lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii.

W podziale 54 przysługujących Polsce mandatów do PE wezmą udział tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju dostały co najmniej 5 proc. ważnych głosów. Po obliczeniu, ile głosów padło na poszczególne komitety, które osiągnęły próg wyborczy Państwowa Komisja Wyborcza obliczy, ile mandatów przysługuje poszczególnym komitetom. Mandaty przypadające danej liście okręgowej uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)