Eurostat: kobiety więcej niż mężczyźni pracują w domu
Kobiety w krajach Europy zdecydowanie więcej
czasu niż mężczyźni poświęcają pracom domowym, a mniej - pracy
zawodowej. Przedstawicielki płci pięknej trochę dłużej śpią, ale
za to mają mniej czasu na hobby czy sport - wynika z
przedstawionych w Brukseli badań Eurostatu.
Badania na temat wykorzystywania czasu nieprzypadkowo opublikowano w poniedziałek - za dwa dni będzie Międzynarodowy Dzień Kobiet, a kilkanaście dni temu Komisja Europejska przedstawiła raport, z którego wynika, że sytuacja kobiet w społeczeństwie jest nieco gorsza niż mężczyzn, np. na rynku pracy dostrzega się wciąż nierówne traktowanie obu płci.
Statystyki opracowano na podstawie danych z 16 krajów UE, a także Norwegii i Rumunii. Wzięto pod uwagę osoby w wieku od 20 do 74 lat i wszystkie dni roku, także czas wakacji i świąt. To wyjaśnia, dlaczego np. czas spędzony w pracy (zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn) jest według danych Eurostatu znacząco niższy niż w rzeczywistości.
Z badania wynika, że najbardziej pracowici są mieszkańcy Litwy i Łotwy - i to zarówno kobiety (w obu krajach pracują średnio 3,41 godz. dziennie), jak i mężczyźni (odpowiednio: 4,55 godz. i 5,09 godz.). Polki średnio pracują prawie 2,5 godz. w ciągu dnia, a Polacy średnio 4 godziny i 15 minut.
Z badań wynika, że kobiety więcej czasu niż na pracę zawodową poświęcają na sprawy domowe. Włoszkom i Hiszpankom dbanie o dom zabiera nawet o 200% więcej czasu niż mężczyznom. W Polsce ta różnica sięga 50% (Polki poświęcają domowi prawie pięć godzin dziennie). Dużo czasu zabiera Europejkom przygotowywanie jedzenia, najwięcej - Polkom (32% czasu poświęconego na prace domowe). Gotowaniem najrzadziej zajmują się Belgijki, Niemki, Szwedki, Brytyjki i Norweżki (20-22% czasu).
Z porównania danych dotyczących mężczyzn z krajów Europy wynika, że najchętniej (chociaż wciąż rzadziej niż kobiety) gotują Hiszpanie i... Polacy (odpowiednio 20 i 18% czasu poświęcanego pracom domowym spędzają na przygotowywaniu posiłków). W prawie wszystkich badanych krajach kobiety częściej niż mężczyźni zmywają naczynia, piorą i prasują oraz opiekują się dziećmi (jedynie we Włoszech i w Słowenii to mężczyźni statystycznie więcej czasu poświęcają swoim pociechom).
Zaskakujące wydają się dane na temat zakupów: mężczyźni poświęcają na nie więcej czasu niż kobiety. W Polsce - kobiety 10% czasu, a mężczyźni - 15%. Mężczyźni przodują także w drobnych naprawach domowych, sprzątaniu i w ogrodnictwie (Polacy spędzają w ogrodach 9 proc. czasu poświęcanego domowi, a Polki - 3%). Badania pokazały również, że kobiety mają mniej czasu wolnego - średnio 4-5 godzin w ciągu dnia, podczas gdy mężczyźni - od pięciu do 5,5 godziny.
Kiedy nie mają innych obowiązków, Europejczycy najchętniej oglądają telewizję (poświęcają na to od 30% do ponad 50% wolnego czasu; Polki i Polacy - 46-48%). Chętnie też spotykają się ze znajomymi - niemal we wszystkich badanych krajach tę formę rozrywki preferuje więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety też nieco częściej od mężczyzn czytają - ta forma rozrywki jest na trzecim miejscu po oglądaniu telewizji i spotkaniach towarzyskich. Polki na lekturę przeznaczają 9% wolnego czasu, a Polacy - 6%.
Mężczyźni więcej czasu niż kobiety poświęcają na sport; w Polsce - panowie 8% czasu wolnego, a panie - 6%. Najchętniej uprawiają sport obywatele Hiszpanii (odpowiednio mężczyźni i kobiety: 17 i 14% wolnego czasu).
We wszystkich badanych krajach mężczyźni częściej podróżują samochodami niż kobiety. Ale nie we wszystkich krajach różnice te są tak duże jak w Polsce, gdzie tylko 20 kobiet na 40 mężczyzn jeździ samochodem. Tego typu różnice są znacznie mniejsze np. we Włoszech, w Niemczech, w Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Tymczasem Polki, Litwinki i mieszkanki Łotwy najczęściej poruszają się pieszo.
Katarzyna Rumowska