Trwa ładowanie...

Europosłowie pozytywnie o dwojgu ostatnich komisarzach

Komisje Parlamentu Europejskiego zatwierdziły dwie ostatnie kandydatury na nowych unijnych komisarzy: Słowenki Violety Bulc, która ma objąć tekę transportu, i Słowaka Marosza Szefczovicza, który ma być wiceszefem KE ds. unii energetycznej.

Share
Europosłowie pozytywnie o dwojgu ostatnich komisarzach
Źródło: PAP/EPA, Fot: Patrick Seeger
d1ae36e

Przesłuchania obojga kandydatów odbyły się w poniedziałek wieczorem w Strasburgu. Pozytywne opinie komisji europarlamentu usuwają ostatnią przeszkodę dla zatwierdzenia w środę na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego całego składu nowej Komisji Europejskiej pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera.

Bulc została nominowana do KE przez rząd Słowenii kilkanaście dni temu, gdy eurodeputowani odrzucili kandydaturę byłej premier Alenki Bratuszek na wiceprzewodniczącą ds. unii energetycznej. Zastrzeżenia budziło niewielkie doświadczenie polityczne Bulc, która zanim we wrześniu trafiła do rządu premiera Słowenii Miro Cerara, była bizneswoman. Z kolei media zainteresowały się jej nietypowymi zainteresowaniami: przyszła komisarz jest wyszkolonym szamanem i potrafi chodzić po rozżarzonym węglu (firewalking).

d1ae36e

Po przesłuchaniu w komisjach europarlamentu zebrała dobre opinie: "Bulc zaprezentowała się rzetelnie. Wydaje się inteligentną kobietą, która wyraża zdecydowane poglądy" - oświadczył Wim van de Camp, który jest koordynatorem chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej w komisji transportu PE.

Z kolei Marosz Szefczovicz zasiada w ustępującej Komisji Europejskiej, gdzie odpowiada za stosunki między instytucjami UE i sprawy administracyjne. To jemu Juncker planował początkowo powierzyć tekę transportową w KE, ale po odrzuceniu pierwszej słoweńskiej kandydatki dokonał zmian w podziale kompetencji i wyznaczył Szefczovicza na swojego zastępcę, odpowiedzialnego za sprawy unii energetycznej.

W trakcie poniedziałkowego przesłuchania Szefczovicz opowiedział się m.in. za rozważeniem wspólnych zakupów gazu przez UE. To jedna z propozycji byłego polskiego premiera Donalda Tuska, który wiosną przedstawił koncepcję unii energetycznej, aby zmniejszyć zależnośc UE od dostaw gazu z Rosji.

Głosowanie nad zatwierdzeniem całej KE odbędzie się w środę w południe. Wcześniej planowane jest wystąpienie Junckera, który - według informacji PAP - ma ogłosić, że teka polskiej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, odpowiedzialnej za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość zostanie poszerzona o sektor kosmiczny.

Ze Strasburga Anna Widzyk

d1ae36e

Podziel się opinią

Share
d1ae36e
d1ae36e
Więcej tematów