Trwa ładowanie...
d1frkss

Europol opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa w Europie. Agencja twierdzi, że można spodziewać się kolejnych ataków terrorystów

• Raport Europolu: można spodziewać się ponownego zamachu w Europie
• Francja jest wymieniana jako kraj szczególnie zagrożony atakami
• Dyrektor agencji: IS może przeprowadzać zamachy na ogromną skalę
• Brak dowodów na to, że terroryści dostają się do Europy razem z uchodźcami
• Zainaugurowano działalność Europejskiego Centrum Antyterrorystycznego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: dyrektor Europolu Rob Wainwright, Ard van der Steur (holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa) i europejski komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos
Od lewej: dyrektor Europolu Rob Wainwright, Ard van der Steur (holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa) i europejski komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos (PAP/EPA, Fot: BART MAAT)
d1frkss

Według unijnej agencji policyjnej nie ma konkretnych dowodów na to, że terroryści w sposób systematyczny dostają się do Europy wraz z falą uchodźców.

"Istnieją wszelkie powody, by oczekiwać, że Państwo Islamskie, terroryści zainspirowani przez IS, albo inną religijną grupę, przeprowadzą kolejny atak terrorystyczny na terenie Europy, a szczególnie we Francji, który spowoduje masowe ofiary wśród ludności cywilnej" - twierdzą eksperci Europolu. Ostrzegają także, że nie znika zagrożenie zamachem, który może zostać przeprowadzony przez "samotnego wilka".

Według dyrektora Europolu Roba Wainwrighta opublikowany raport pokazuje, że Państwo Islamskie rozwinęło "zdolności bojowe, aby przeprowadzać kampanię zamachów na ogromną skalę na scenie globalnej, których celem ma być przede wszystkim Europa". Poinformował, że Europol ma obecnie dane o 3700 tzw. zagranicznych bojownikach, czyli obywatelach UE, zaangażowanych w konfliktach po stronie IS.

d1frkss

Autorzy raportu twierdzą, że ze śledztwa po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu wynika, iż IS ma nową strategię zaangażowania na skalę globalną, a celem ataku w bliskiej przyszłości może być Francja, ale także inne kraje UE. "Informacje wywiadowcze sugerują, że IS utworzyło dowództwo akcji zewnętrznych, odpowiedzialne za ataki w stylu sił specjalnych w środowisku międzynarodowych" - stwierdzono w raporcie Europolu.

Eksperci unijnej agencji policyjnej oceniają także, że "nie ma konkretnych dowodów na to, by terroryści w sposób systematyczny wykorzystywali falę uchodźców, by niepostrzeżenie przedostać się do Europy". Dodają jednak, że "prawdziwym i bliskim zagrożeniem" jest podatność na radykalizację wśród syryjskich uchodźców, których próbują rekrutować islamscy ekstremiści.

Na marginesie nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Amsterdamie zainaugurowano działalność Europejskiego Centrum Antyterrorystycznego przy Europolu. Jak powiedział Wainwright, powstanie centrum to "ważny krok do przodu w walce z agresywną, nową formą terroryzmu międzynarodowego".

Centrum, tworzone obecnie przez ponad 40 funkcjonariuszy i oddelegowanych ekspertów narodowych, ma umożliwić skuteczniejszą współpracę państw UE w walce z terroryzmem, a przede wszystkim poprawić wymianę informacji, w tym poufnych. Ma zajmować się m.in.. szukaniem związków między działalnością terrorystyczną a zorganizowaną przestępczością, zwalczaniem finansowania terroryzmu oraz propagandy terrorystycznej w internecie.

d1frkss

Podziel się opinią

Share
d1frkss
d1frkss
Więcej tematów