Europie zagraża... piasek?
Zamiast gajów pomarańczowych - suchorośla walczące o każdą kroplę wody, zamiast drzew oliwkowych - palmy daktylowe. Tak może niedługo wyglądać południe naszego kontynentu - pisze w "Gazecie Wyborczej" Andrzej Hołdys.
Według autora ten scenariusz nie musi się sprawdzić. Niewykluczone, że naukowcy, którzy przed nim ostrzegają, nie będą mieli racji. Niemniej mają poważne powody, by przewidywać nadejście do południowej Europy suchego klimatu, w jakim najlepiej czują się pustynie.
Pustyni wprawdzie jeszcze nie ma, lecz susza już jest. Pojawiła się w 1998 r. i utrzymywała przez kolejne cztery lata. Nawiedziła nie tylko południową Europę - od Hiszpanii po czarnomorskie wybrzeża Ukrainy, ale także Azję Centralną, Koreę, północne Chiny oraz południowe i wschodnie stany USA.
Wszędzie tam obserwuje się od pięciu lat wyższe od normy temperatury i niższe opady. Szczególnie dotkliwy jest niedobór deszczów w okresie wiosny, kiedy roślinność śródziemnomorska gromadzi zapasy wody, by przetrzymać upalne lato.
Jaka jest przyczyna tej nagłej i niekorzystnej zmiany klimatu, która zachodzi równocześnie w tak wielu miejscach planety? To nie może być zjawisko przypadkowe choćby z tego powodu, że susza atakuje tereny położone w podobnej odległości od równika, pomiędzy 30 a 40 stopniem szerokości geograficznej - piszą w "Science" Martin Hoerling i Arun Kumar z National Oceanic and Atmospheric Administration w Boulder (USA). (jask)
Więcej: rel="nofollow">Gazeta Wyborcza - Południową Europę zasypie piasekGazeta Wyborcza - Południową Europę zasypie piasek