Europejskie pterodaktyle w Chinach
Dwa pterodaktyle sprzed ok. 120 milionów lat, należące do gatunku, którego szczątki do tej pory znajdowano wyłącznie w Europie, znaleziono ostatnio w Chinach - poinformowali brazylijscy i chińscy paleontolodzy w najnowszym wydaniu czasopisma "Nature".
Pierwszy z chińskich latających gadów, któremu paleontolodzy pod kierunkiem Alexandra Kellnera z Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro nadali naukową nazwę "Feilongus youngi", to pterodaktyl o rozpiętości skrzydeł 2,4 m. Wyróżnia się on dwoma wyrostkami kostnymi na głowie i wystającą górną szczęką, o 10% dłuższą od szczęki dolnej.
Przebadanie pozostałości czaszki i żuchwy wskazuje, że pterodaktyl ten był, jak powiedział autor odkrycia, "ściśle podobny" do gallodaktyla, którego skamieliny znajdowane są we Francji. Pterodaktyle charakteryzowały się krótkimi szerokimi skrzydłami i zredukowanym ogonem.
Drugie zwierzę, na podstawie części szkieletu opisane jako "Nurhachius ignaciobritoi" to pterodaktyl o rozpiętości skrzydeł 2,4-2,5 m, bliski znajdowanemu na terenie Anglii "Istiodactylusowi latidens".
Odkrycie potwierdza, że tereny w Dżehol na styku z Mandżurią mają ogromne znaczenia dla poznania pierzastych jaszczurów, pierwszych ptaków i pterozaurów, do których zaliczają się pterodaktyle. Skamieliny wydobyte z tych złóż odsłaniają wielką różnorodność latających jaszczurów z początku okresu kredowego ery mezozoicznej.
Dalecy latający kuzynowie i towarzysze dinozaurów - pterozaury - pojawiły się na Ziemi ponad 200 mln lat temu i wyginęły, podobnie jak wielkie gady lądowe, 65 milionów lat temu.
Dżehol (Rehe) to nazwa dawnej prowincji w północno-wschodnich Chinach, której granice często ulegały zmianom. Obejmowała ona tereny zachodniej części dzisiejszej prowincji Liaoning i północną część prowincji Hebei.