Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego w Belgii
Kilkadziesiąt gmachów w Brukseli: kościołów,
willi, wieżowców, często niedostępnych na co dzień publiczności,
będzie w najbliższy weekend bezpłatnie otwartych dla zwiedzających
w ramach 19. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Co roku brukselskie Dni poświęcone są innej tematyce - tym razem obchodzone będą pod hasłem "Światło i oświetlenie". Chodzi o podkreślenie roli światła - naturalnego i sztucznego - w architekturze - tłumaczą organizatorzy. Dlatego starannie wyselekcjonowano budynki: od kościołów i gmachów publicznych, przez zakłady przemysłowe po domy prywatne i nowoczesne biurowce, w których architekci zastosowali niezwykle przeszklenia czy systemy oświetleniowe.
Budynki wszelkiego rodzaju, wszystkich stylów i epok grają ze światłem. Dni Dziedzictwa to okazja, by poznać te skarby, znane i nieznane, publiczne i prywatne - zachwalał Emir Kir, odpowiedzialny we władzach regionu brukselskiego za ochronę zabytków.
Będzie można zwiedzić m.in. udostępnione przez właścicieli modernistyczne wille z lat 30., szklane wieżowce Belgacom, dawne browary Wielemans, gmach brukselskich archiwów i regionalnego parlamentu. Przygotowano też kilka tematycznych wystaw i tras wycieczkowych. W wielu miejscach na zwiedzających czekać będą przewodnicy.
Tydzień wcześniej Dni Dziedzictwa obchodzono w dwóch pozostałych regionach Belgii: Walonii (architektura militarna) i Flandrii (architektura mieszkaniowa). W sumie z bogatej oferty kulturalnej (kilkaset otwartych obiektów i kilkadziesiąt imprez) skorzystało tam przez dwa dni 900 tys. osób. (js)
Michał Kot