ŚwiatEuropejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

"Włącz się!" - to hasło przypadającego dziś tegorocznego Europejskiego Dnia Języków. Święto zachęca do nauki języków obcych i promuje kulturowe bogactwo Europy. Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. W Warszawie jest obchodzony po raz ósmy.

Europejski Dzień Języków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

W ramach obchodów w wielu miastach Polski zaplanowano debaty, konferencje, warsztaty teatralne. W Warszawie odbędą się też pokazowe lekcje języków z całego świata, w tym duńskiego, bułgarskiego, chińskiego i hebrajskiego. Weźmie w nich udział 1600 uczniów, studentów oraz dorosłych warszawiaków.

Według ubiegłorocznego badania, co drugi dorosły Polak potrafi porozumieć się w jakimś obcym języku, a odsetek osób posiadających tę umiejętność systematycznie rośnie. Obecnie ponad jedna trzecia dorosłych Polaków - 37 procent - zna jeden język obcy, niespełna co ósmy - 12 procent - dwa języki, a tylko nieliczni - 2 procent - komunikują się w co najmniej trzech językach.

Najbardziej popularne wśród Polaków języki obce to: angielski, którego znajomość deklaruje 30 procent badanych i rosyjski - 19 procent. Niemieckim posługuje się 11 procent badanych, francuskim - 2 procent, włoskim i czeskim po około 1 procent.

Europa ma 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot, posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Daje to łącznie około 250 języków i dialektów. Należy również pamiętać o językach, którymi mówią obywatele Unii Europejskiej pochodzący z innych krajów i kontynentów. Wszystko to razem tworzy różnorodność lingwistyczną i bogactwo kulturowe naszego kontynentu.

Na całym świecie obecnie używa się od 6 do 7 tysięcy języków. Dokładne ustalenie tej liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych tak zwanych etnolektów jako odrębnych języków bądź dialektów. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpismiennej.

Najwięcej ludzi na świecie - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również języki: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski i portugalski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)