Europejska Karty Kultury
Ministrowie kultury Polski, Francji i
Niemiec zainicjowali prace nad opracowaniem Europejskiej Karty
Kultury. Karta podkreśla istotne znaczenie kultury w procesie
budowania zjednoczonej Europy oraz konieczność zachowania
kulturowej różnorodności.
Oświadczenie zapowiadające podjęcie prac nad takim dokumentem podpisali w sobotę w Berlinie polski minister kultury Waldemar Dąbrowski, francuski minister do spraw kultury i mediów Renaud Donnedieu de Vabres oraz niemiecka minister stanu Christina Weiss.
Do inicjatywy Warszawy, Paryża i Warszawy przyłączyły się Łotwa, Litwa, Estonia,, Słowenia, Węgry i Czechy. Dokument podpisano w przerwie obrad międzynarodowej konferencji na temat kulturowej tożsamości Europy.
Sygnatariusze oświadczenia dążą do powstania "nowej kulturowej świadomości" w Europie, opierając się na przekonaniu, że to właśnie kultura jest najstarszym wspólnym fundamentem europejskich narodów.
Dąbrowski powiedział, że celem karty jest uwypuklenie znaczenia kulturalnej różnorodności w Europie i wzajemnego szacunku dla tych różnic. "Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z sytuacją, że to co nas rożni, ma być źródłem dobrej energii. W przeszłości różnice były stale źródłem nieszczęść" - wyjaśnił minister.
Jego zdaniem, dokument powinien zapewnić większy wpływ Komisji Europejskiej na sferę kultury. Obecnie wsparcie Komisji jest za słabe - uważa Dąbrowski. Najlepszym dowodem jest sytuacja kinematografii europejskiej i współczesnej sztuki.
Prace nad Europejską Kartą Kultury mają być kontynuowane w przyszłym roku w Paryżu. Jedną z pierwszych wspólnych inicjatyw będzie podróż młodzieży w maju 2005 roku z Paryża przez Berlin do Warszawy. Podróż będzie połączona z bogatym programem kulturalnym.