PolskaEuroparlament fałszuje historię

Europarlament fałszuje historię

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjmie
specjalną rezolucję, w której złoży hołd ofiarom obozu
koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 60. rocznicę jego wyzwolenia
- informuje "Nasz Dziennik".

25.01.2005 | aktual.: 25.01.2005 06:05

Z ostatecznej wersji tekstu, którą popierają niemal wszystkie grupy europarlamentu, zniknął zapis o "niemieckich nazistach". Mało brakowało, a nie byłoby w nim też mowy o Polakach zamordowanych w niemieckim obozie - zaznacza gazeta w korespondencji z Brukseli.

Z okazji obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Parlament Europejski przyjmie w czwartek specjalną rezolucję. Jej treść uzgodniły ze sobą największe grupy polityczne europarlamentu, w tym chadecy, socjaliści i Zieloni, wszystkie kierowane przez posłów niemieckich.

Największa frakcja unijnego zgromadzenia, Europejska Partia Ludowa (zrzesza m.in. posłów PO i PSL), wycofała się z pierwotnego zapisu mówiącego o "największym hitlerowskim obozie zagłady, założonym w maju 1940 roku przez Niemców". Takie brzmienie popierał m.in. współautor projektu poseł PO Bogusław Sonik. Tymczasem podczas prac nad "kompromisową" wersją tekstu usunięto fragment o Niemcach, pozostawiono jedynie sformułowanie "nazistowski obóz koncentracyjny". Stało się tak na skutek interwencji posłów lewicy i liberałów oraz wszystkich tych, którzy nie chcą pamiętać o niemieckich zbrodniach w Europie. Z kolei początkowa wersja rezolucji zaproponowanej przez europejskich socjalistów (frakcja m.in. SLD, SdPl i części Samoobrony) mówiła jedynie o "obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w Polsce".

Oburzenia sytuacją nie ukrywają posłowie LPR. W imieniu frakcji Niepodległość i Demokracja przedstawili oni alternatywny projekt uchwały europarlamentu, w którym przypominają, że niemieccy naziści utworzyli obóz Auschwitz początkowo po to, aby eliminować elity Narodu Polskiego, a wśród ofiar zagłady znaleźli się - obok Żydów - przedstawiciele wielu innych nacji. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)