Europarlament broni Geremka
Jeszcze nie dostaliśmy decyzji władz Polski
o wygaśnięciu mandatu eurodeputowanego Bronisława Geremka, ale
"jest ona co najmniej do podważenia" - powiedział prowadzący obrady Parlamentu Europejskiego (PE) jego wiceprzewodniczący
Pierre Moscovici.
Rolą Parlamentu Europejskiego jest zagwarantowanie ochrony wszystkich posłów i autonomii naszego parlamentu - dodał francuski wiceprzewodniczący. Ogłosił, że w czwartek sprawą zajmie się tzw. konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego.
Szef Komisji Prawnej, włoski eurodeputowany Giuseppe Gargani zapewnił, że jeśli do PE wpłynie z Polski wniosek o wygaśnięciu mandatu Bronisława Geremka, to komisja zbada tę sprawę.
Jako przewodniczący chcę zapewnić, że jesteśmy bardzo wrażliwi na kwestię niezależności i że jak tylko ten problem do nas dotrze, do dokonamy analizy prawnej. Eurodeputowani muszą mieć chronioną swoją autonomię i wolność - powiedział Gargani.
Frakcje PE wyrażają pełną solidarność z Geremkiem
Przywódcy różnych frakcji Parlamentu Europejskiego (PE) podczas zaimprowizowanej burzliwej debaty wyrazili pełną solidarność z Bronisławem Geremkiem, który zgodnie z polskim prawem za niezłożenie ponownego oświadczenia lustracyjnego powinien utracić mandat eurodeputowanego.
Sposób, w jaki mandat Bronisława Geremka został odebrany, jest rażącym przykładem tego, co się dzieje w Polsce - ocenił przywódca liberałów i demokratów ALDE (do których należy Geremek) Graham Watson. Wielu eurodeputowanych nagrodziło jego wystąpienie długimi brawami na stojąco.
Pan Geremek podpisał takie oświadczenie już w przeszłości - przypomniał brytyjski polityk. Odmawia ponownego podpisania z powodów moralnych, sprzeciwiając się polowaniu na czarownice, które prowadzi jego rząd.
Watson, podobnie jak inni mówcy, zażądał stanowczego wystąpienia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w obronie Geremka. Czy jest zasadne i możliwe, by pozbawić w ten sposób eurodeputowanego jego mandatu? - pytał. Czy przewodniczący PE Hans-Gert Poettering może zapewnić, że nasza izba będzie działać na rzecz obrony pana Geremka?.
Może pan na nas liczyć: na nieograniczoną solidarność naszej grupy oraz całej izby, w obronie przed prześladowaniami ludzi. To hańba, że ten wielki kraj (Polska) jest rządzony przez ten rząd - powiedział lider socjalistów Martin Schultz, który dodał, że "pan Watson dobrze wytłumaczył sprawę i nasze odczucia".
Parlament oczekuje ochrony pana Geremka i innych deputowanych przed atakami. Polski rząd powinien zrobić wszystko w tej sprawie - dodał.
"Pan Geremek cieszy się całym naszym poparciem"
Lider największej parlamentarnej frakcji, chadeków, gdzie zasiada PO, Joseph Daul przypomniał, że "każdy eurodeputowany cieszy się immunitetem" który musi być w pełni respektowany. Pan Geremek cieszy się całym naszym poparciem- zadeklarował.
PE powinien być nieprzejednany- apelował lider Zielonych Daniel Cohn-Bendit, którego zdaniem polityka lustracyjna polskiego rządu jest "nie do pomyślenia". Podkreślił, że "przez całe życie wspólnie zwalczaliśmy stalinizm z panem Geremkiem".
Parlament może mieć w tej sprawie tylko jedno stanowisko: jeżeli rząd posługuje się metodami stalinowskimi lub faszystowskimi, to musimy chronić naszych kolegów bez wahania, przeciw wszystkim szaleńcom, także w PE, powinniśmy być solidarni- mówił Cohn-Bendit, przekrzykują głosy protestu z prawej strony sali plenarnej.
Przywódca komunistów Francis Wurtz przyznał, że w wielu sprawach "ma i będzie miał odmienne zdanie" niż Geremek, ale także zapewnił go o swoim uznaniu. W pełni się z nim solidaryzuję- oświadczył.
Do głosu prowadzący obrady wiceprzewodniczący Moscovici nie dopuścił posła Michała Kamińskiego (PiS), co wywołało wyrażone głośno oburzenie pozostałych posłów z frakcji Unii na rzecz Europy Narodów (UEN), do której należy PiS.
Moscovici tłumaczył, że do głosu podczas niezaplanowanej wcześniej debaty dopuścił wyłącznie przewodniczących frakcji politycznych, w tym szefa UEN Briana Crowleya, który jednak w swoim wystąpieniu apelował właśnie o udzielenie głosu Kamińskiemu.
W debacie wystąpił także szef Komisji Prawnej PE, włoski eurodeputowany Giuseppe Gargani. Zapowiedział, że jeśli do PE wpłynie z Polski wniosek o wygaśnięcie mandatu Geremka, to komisja zbada tę sprawę.
Jako przewodniczący chcę zapewnić, że jesteśmy bardzo wrażliwi na kwestię niezależności, i że jak tylko ten problem do nas dotrze, do dokonamy analizy prawnej. Eurodeputowani muszą mieć chronioną swoją autonomię i wolność - podkreślił Gargani. (js)
Inga Czerny, Michał Kot