Europa zadowolona
Europa odetchnęła z ulgą, kiedy się okazało, ze Irlandczycy nie zablokują poszerzenia Unii Europejskiej.
Przyjęcie przez Irlandię Traktatu z Nicei da nowy, silny impuls dla poszerzenia Unii Europejskiej - powiedział komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen.
Dodał też, że sukces planowanego na najbliższy czwartek i piątek szczytu Unii Europejskiej jest bardziej prawdopodobny.
Ten wynik świadczy, że jedyny naród w Europie, który o to zapytano w referendum, po pewnym czasie na zastanowienie jasno i wyraźnie powiedział, że randez-vous Europy z historią nie można już odkładać - podkreślił Pat Cox, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Instytucje Unii Europejskiej jedna po drugiej wyrażają zadowolenie z wyników irlandzkiego referendum, ale Komisja Europejska przestrzegła, że "jeszcze nie było końcowego gwizdka" w toczącej się grze o poszerzenie Unii.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi podkreślił, że "zbliżyliśmy się do celu, ale jeszcze go nie osiągnęliśmy".
Irlandzkie "tak" dla Traktatu z Nicei jest "bardzo ważnym krokiem" na drodze do poszerzenia Unii - powiedział główny rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Faull, ale zaraz dodał: "Jeszcze nie było gwizdka kończącego grę. Wszystkie strony - i my, i kraje kandydujące - muszą jeszcze popracować, żeby zakończyć negocjacje, zredagować traktat o przystąpieniu nowych członków i przeprowadzić jego ratyfikację we wszystkich krajach".
"Mieszkańcy Irlandii uświadomili sobie swoją wielką odpowiedzialność za Europę - powiedział kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Jego zdaniem irlandzkie „Tak” otwiera drogę do poszerzenia Unii Europejskiej".
Ratyfikacja Traktatu z Nicei przez Irlandię definitywnie otwiera drogę do poszerzenia Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę w specjalnym komunikacie premier Belgii, Guy Verhofstadt.
Verhofstadt starał się zarazem uspokoić tych licznych w jego kraju zwolenników ściślejszej integracji europejskiej, którzy obawiają się, że poszerzenie Unii takiej integracji nie sprzyja.
"Proces pogłębienia Unii będzie kontynuowany w ramach Konwentu Europejskiego i konferencji międzyrządowej, która po nim nastąpi, ażeby umocnić skuteczność, prawomocność i przejrzystość poszerzonej Unii" - czytamy w komunikacie premiera Belgii.