Eurobarometr: ponad połowa Polaków zadowolona z członkostwa Polski w UE
Prawie połowa (49%) mieszkańców UE jest zadowolona z członkostwa swojego kraju we wspólnocie - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru. Członkostwo w UE uważa za dobrą rzecz ponad połowa Polaków - 52%.
Najbardziej zadowoleni są Luksemburczycy i Holendrzy (71%) oraz Irlandczycy (68%). Dużo bardziej krytyczni są Austriacy - jeden na trzech uważa, że członkostwo ich kraju w UE jest złą rzeczą, a także Brytyjczycy i Finowie (jeden na czterech) oraz Szwedzi (23%).
Z tego samego sondażu wynika, że 67% Europejczyków uważa Unię Europejską za "nowoczesną" i "demokratyczną". Są też negatywne uwagi: 49% ankietowanych opisuje UE jako "technokratyczną", zaś 43% jako "nieskuteczną". Najwięcej takich uwag jest w krajach skandynawskich. Pogląd, że UE jest "nieskuteczna", wyraża 27% Polaków.
23% Polaków deklaruje, że UE ma dla nich pozytywne konotacje, takie jak postęp albo lepsza przyszłość. To o 8 pkt. proc. więcej niż średnio w UE. 58% Polaków jest przekonanych, że w UE sprawy idą w dobrym kierunku - tyle samo optymistów jest wśród Łotyszy, a w największym stopniu w jasną przyszłość Unii wierzą Litwini (60%). Średnia w UE to 39%. Przeciwnego zdania jest 27%. Najbardziej pesymistyczni są Francuzi (48%).
Pesymizm dominuje, kiedy Europejczycy pytani są o sprawy krajowe. 43% uważa, że idą one w złym kierunku, a tylko 34% - że w dobrym. Najbardziej zaniepokojeni rozwojem sytuacji są obywatele starej UE - Francuzi (68%), Portugalczycy (47%) oraz Włosi i Brytyjczycy (45%). O tym, że sytuacja w kraju idzie w dobrym kierunku, przekonanych jest 37% Polaków.
Jednocześnie 9 na 10 obywateli UE twierdzi, że jest zadowolonych z życia osobistego, 84% zaś jest zadowolonych z życia zawodowego. Między nowymi a starymi krajami członkowskimi jest niewielka różnica: w nowych krajach satysfakcję z życia osobistego deklaruje 84% ankietowanych, w starych zaś - 91% Z życia w Polsce zadowolonych jest 87% Polaków (odpowiednio 98% Duńczyków, Finów i Szwedów oraz 96% Hiszpanów i Luksemburczyków). Najmniej zadowolonych z życia w swoim kraju jest wśród Węgrów - 59%.
37% Europejczyków przyznaje, że z trudem wiąże koniec z końcem. W Polsce takich osób jest 39%. Najwięcej, 61%, w Portugalii, najmniej zaś - 12% - w Szwecji.
Mimo to badani mają swoje oczekiwania co do przyszłości UE. 51 uznało, że dobrze byłoby wyrównać poziom życia w poszczególnych krajach Unii. Tylko 26% uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty euro jest dobrą podstawą do budowania przyszłości Europy, a jeszcze mniej - 25% - za taką uważa unijną konstytucję.
55% obywateli uważa za pozytywny proces rozszerzenia UE, ale 63% jest zdania, że przyjęcie nowych członków "zwiększy problemy" na rynku pracy w ich krajach. Najwięcej takich obaw jest na Cyprze, w Niemczech, Austrii i we Francji.
Częściej pozytywne opinie na temat rozszerzenia mieli obywatele nowych krajów członkowskich - 69%, niż starych - 53%.
Powiększająca się Unia rodzi też obawy związane z globalizacją. 47% obywateli uważa, że jest ona zagrożeniem dla przedsiębiorstw i pracowników. 37% ocenia, że globalizacja jest szansą dla rozwoju przedsiębiorczości ze względu na otwarcie rynków. Najwięcej obaw mają Francuzi i Grecy.
Eurobarometr dostarcza też danych o zainteresowaniu Europejczyków innymi krajami UE i integracją europejską. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w innym kraju UE było 37% Europejczyków. Bardziej mobilni okazali się mieszkańcy Europy Północnej niż Południowej (spośród Greków wyjechało tylko 10%). W innym kraju UE było ostatnio 22% Polaków.
Okazuje się także, że Europejczycy bardziej interesują się sprawami krajowymi (63%) niż europejskimi (47%). 30% z tych, którzy śledzą wydarzenia w swoim kraju, twierdzi, że w ogóle nie interesuje się polityką europejską. 72% twierdzi, że od czasu do czasu dyskutuje na temat wydarzeń krajowych. 59% czasem rozmawia na tematy europejskie.
Ankieterzy sprawdzili, na ile "zainteresowanie" pokrywa się w podstawową wiedzą o Unii Europejskiej, i przeprowadzili mały test. Zadali ankietowanym trzy proste pytania: czy UE liczy 15 członków, czy eurodeputowanych wybierają bezpośrednio obywatele UE i czy każdy kraj ma swojego komisarza. Wśród "zainteresowanych" wszystkie poprawne odpowiedzi znało 30%; ogółem dobrze odpowiedziało 22% Europejczyków.
Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 24750 osób powyżej 15. roku życia, mieszkających w 25 krajach UE, w dniach 20 lutego-24 marca.
Michał Kot