Trwa ładowanie...
d45685c
euro

Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia warunków, by dołączyć do strefy euro

Euro w Polsce. Polska jest blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Póki co nie ma jednak woli politycznej, by w kraju zmieniać walutę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia wymogów
Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia wymogów (money.pl)
d45685c

Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia warunków

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie, które dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro.

Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.

d45685c

Żadne z państw badanych w sprawozdaniu nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II). Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie bez poważnych napięć.

Euro w Polsce. Kiedy euro zastąpi złotówkę?

Rządząca Zjednoczona Prawica wielokrotnie podkreślała, że nie ma mowy o rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej europejskiej waluty. Choć Polska jest prawnie zobligowana do przyjęcia wspólnej waluty euro, to na tę chwilę rządzący nie przewidują, by w najbliższej przyszłości złotówka miała zostać zastąpiona przez europejską walutę.

Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro, a także w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE.

d45685c

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty krytykuje rząd. "Flaki mi się przewracają"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45685c

Podziel się opinią

Share

d45685c

d45685c
Więcej tematów