Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia warunków, by dołączyć do strefy euro
Euro w Polsce. Polska jest blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Póki co nie ma jednak woli politycznej, by w kraju zmieniać walutę.
13.06.2020 | aktual.: 17.06.2020 14:30
Euro w Polsce. Polska blisko spełnienia warunków
Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie, które dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro.
Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.
Żadne z państw badanych w sprawozdaniu nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II). Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie bez poważnych napięć.
Euro w Polsce. Kiedy euro zastąpi złotówkę?
Rządząca Zjednoczona Prawica wielokrotnie podkreślała, że nie ma mowy o rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej europejskiej waluty. Choć Polska jest prawnie zobligowana do przyjęcia wspólnej waluty euro, to na tę chwilę rządzący nie przewidują, by w najbliższej przyszłości złotówka miała zostać zastąpiona przez europejską walutę.
Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro, a także w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE.
Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty krytykuje rząd. "Flaki mi się przewracają"