Trwa ładowanie...
d3ruclu
muzeum
08-08-2002 08:07

Etruskie lustro wróciło do Gołuchowa

Do Gołuchowa wróciło etruskie lustro sprzed 2,5 tys. lat. To drugi eksponat pochodzący z kolekcji Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, który odnalazł się po wojnie.

d3ruclu
d3ruclu

W latach 70. do Gołuchowa wróciło zabytkowe naczynko toaletowe pochodzące z wyspy Rodos. Eksponat znalazł się w Niemczech. Teraz kolekcja gołuchowska wzbogaciła się o kolejny odnaleziony tam zabytek. Etruskie lustro na 27 cm wysokości i zdobione jest wyrzeźbioną w brązie scenką z mitologicznymi postaciami. Eksponat można oglądać w sali sztuki starożytnej.

Izabela Czartoryska miała w Gołuchowie jedną z największych w świecie kolekcji dzieł sztuki. Zgromadziła tam m.in. wazy greckie, starożytną biżuterię i dzieła sztuki egipskiej - w sumie kilkaset eksponatów. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wywieźli wszystkie cenne zbiory. Część z nich przejęły rosyjskie wojska i eksponaty trafiły do ówczesnego Leningradu a stamtąd przywieziono je do Warszawy.

Aktualnie większość gołuchowskiej kolekcji znajduje się w Muzeum Narodowym. W Gołuchowie można oglądać 56 waz greckich, dawniej było ich 250.(ck)

d3ruclu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ruclu
Więcej tematów