Trwa ładowanie...

Estoński oficer porwany do Rosji. Politycy mówią o prowokacji

Politycy mówią o niesłychanej prowokacji Rosji, a eksperci - o starannie zaplanowanej operacji służb. Władze w Tallinie przedstawiają dowody obalające twierdzenia FSB i żądają szybkiego uwolnienia porwanego oficera kontrwywiadu. Zdaniem cytowanych przez estońskie media ekspertów, wszystko wskazuje na operację specjalną służb.
Share
Przejście graniczne w miejscowości Luhamaa
Przejście graniczne w miejscowości LuhamaaŹródło: Wikimedia Commons
d31kqew

Rzecznicy estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowali agencję BNS, że w piątek rano funkcjonariusz tej służby został porwany do Rosji przez niezidentyfikowanych osobników. Zupełnie inną wersję przedstawia strona rosyjska.

Według Tallina incydent wydarzył się w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej. Estoński funkcjonariusz pełnił obowiązki oficjalne, związane z zapobieganiem przestępczości transgranicznej. Napastnicy, którzy użyli wobec niego siły fizycznej i zagrozili mu bronią, przybyli z terenu Rosji - informuje BNS.

Agencja dodaje, że przed porwaniem doszło do zakłócenia operacyjnej łączności radiowej. Użyto też granatu dymnego "z kierunku Rosji". W piątek po południu estońska służba bezpieczeństwa nie wiedziała, gdzie przetrzymywany jest jej funkcjonariusz.

d31kqew

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves napisał na swoim profilu, że porwany oficer prowadził dochodzenie dotyczące korupcji i został porwany na estońskiej ziemi.

W związku z uprowadzeniem funkcjonariusza estońskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w Tallinie. Szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet podkreślił, że Estonia oczekuje od Rosji zapewnienia wszelkiego rodzaju pomocy i współpracy przy wyjaśnianiu tej sprawy i zapewnieniu powrotu estońskiego obywatela do kraju.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała agencję Interfax, że zapobiegła tajnej operacji estońskiej służby bezpieczeństwa na terytorium Rosji. Według służby prasowej FSB funkcjonariusz estońskiej służby bezpieczeństwa Eston Kohver został zatrzymany na terytorium rosyjskim, w rejonie Pskowa. FSB twierdzi, że miał przy sobie pistolet, gotówkę wartości 5 tys. euro, specjalistyczny sprzęt do potajemnego nagrywania audio i instrukcje dotyczące zbierania informacji wywiadowczych. Wszczęto przeciw niemu śledztwo.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaprzeczyła publikowanym przez rosyjskie media twierdzeniom FSB, jakoby Kohver został zatrzymany na terytorium Rosji.

d31kqew

Podziel się opinią

Share
d31kqew
d31kqew
Więcej tematów