ŚwiatEstonia chce wesprzeć Ukrainę. Ale musi poprosić Niemców o zgodę

Estonia chce wesprzeć Ukrainę. Ale musi poprosić Niemców o zgodę

Na dostarczenie broni Ukrainie przez kraje bałtyckie zezwolił w czwartek Waszyngton. Pociski przeciwpancerne i haubice, pochodzące z militarnych zasobów NRD, a pozostające od lat w Estonii, mogłyby zatem trafić do Kijowa. Potrzeba do tego jednak konsultacji z Niemcami.

Niektóre sztuki haubicy 122 mm to obiekty muzealne. Prototyp powstał w 1938 roku. Od tamtego czasu wiele sztuk tego uzbrojenia trafiło do krajów, które stanowiły ZSRR oraz do krajów bloku wschodniego (Wikipedia Commons)
Niektóre sztuki haubicy 122 mm to obiekty muzealne. Prototyp powstał w 1938 roku. Od tamtego czasu wiele sztuk tego uzbrojenia trafiło do krajów, które stanowiły ZSRR oraz do krajów bloku wschodniego (Wikipedia Commons)

Estonia zwróci się do Niemiec o pozwolenie na dostarczanie wschodnioniemieckich haubic i amerykańskich pocisków na Ukrainę. Jak poinformował w piątek portal deutchlandfunk.de, wobec zgody USA na dostawy broni bałtyckiej na Ukrainę, w krajach wschodniej Europy trwają gorączkowe przygotowania do transportów. Wcześniejsze ustalenia wstrzymywały takie zaopatrzenie.

- Europejscy sojusznicy mają to, czego potrzebują, aby zapewnić Ukrainie dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa w nadchodzących dniach i tygodniach - powiedział w Berlinie urzędnik Departamentu Stanu USA. Agencja informacyjna AFP dowiedziała się z innego źródła, że zezwolenie zostało wydane na pilną prośbę nie tylko Estonii, ale również Łotwy i Litwy. W ten sposób te kraje mogą wysyłać sprzęt ze swoich zapasów na Ukrainę.

Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą około 100 tysięcy żołnierzy. Państwa zachodnie od tygodni ostrzegają, że inwazja miałaby poważne konsekwencje. Kraje sąsiadujące z Ukrainą zobowiązały się do pomocy wobec rosyjskich planów agresji.

Estonia chce wesprzeć Ukrainę. Ale musi poprosić Niemców o zgodę

Estonia już wcześniej zadeklarowała, że może dostarczyć zagrożonej Ukrainie dziesiątki pocisków przeciwpancernych Javelin i około 122 mm haubic. Haubice pochodziły z NRD, później należały do ​​Republiki Federalnej i zostały początkowo sprzedane do Finlandii w latach 90. XX wieku, jednak nigdy się tam nie znalazły. Finlandia i Niemcy muszą zatem zgodzić się na dostawę broni na Ukrainę.

Haubice 122 mm zostały wyprodukowane w roku 1938 w Związku Radzieckim. Były jednym z podstawowych dział Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, ale także po wojnie trafiły do militarnego wyposażenia wielu armii bloku wschodniego. Używane były też w Wojsku Polskim.

Pociski przeciwpancerne Javelin to nieco nowsza broń. Były produkowane w USA od 1994 roku. Według analityków to skuteczna broń przeciwko rosyjskim czołgom T-90. Do tej pory z linii produkcyjnych zeszło około 11 tysięcy sztuk takiego wyposażenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (332)