Trwa ładowanie...
dkichj1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Erdogan: Turcja w obliczu jednej z największych fal terroryzmu

• Prezydent Turcji ostrzega: stoimy w obliczu fali terroryzmu
• Wzywa obywateli do mobilizacji przeciwko temu zagrożeniu
• Zapowiada stanowczość w walce z terrorystami
• Erdogan skrytykował UE za hipokryzję w kwestii PKK
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Erdogan: Turcja w obliczu jednej z największych fal terroryzmu
(AFP, Fot: SIA KAMBOU)
dkichj1

Turcja stoi w obliczu "jednej z największych fal terroryzmu w swojej historii" - oświadczył w poniedziałek prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan. Przyrzekł, że po ostatnich atakach władze będą zwalczać kurdyjskich rebeliantów i Państwo Islamskie (IS).

- Będziemy atakować organizacje terrorystyczne w sposób bardziej stanowczy - powiedział Erdogan podczas wystąpienia w Stambule. Wezwał Turków, aby mobilizowali się przeciwko temu zagrożeniu.

Szef tureckiego państwa "wątpi w powagę" Unii Europejskiej, jeśli chodzi o walkę z kurdyjskimi bojownikami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i skrytykował "hipokryzję UE" w tej materii. - Jak można mówić o powadze, kiedy organizacja terrorystyczna PKK może rozbić namiot w Brukseli naprzeciwko siedziby Rady Europejskiej - podkreślił.

dkichj1

Do ostatnich dwóch dużych zamachów terrorystycznych w Ankarze przyznało się zbrojne ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK), powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji PKK.

Z kolei w niedzielę tureckie MSW poinformowało, że sobotni zamach samobójczy w Stambule przeprowadził obywatel Turcji, członek IS. W ataku zginęło czterech cudzoziemców i zamachowiec, a rannych zostało 39 osób.

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest również przez UE i USA uznawana za organizację terrorystyczną.

13 marca w tureckiej stolicy doszło do samobójczego zamachu, w którym śmierć poniosło 37 osób, a 120 zostało rannych. Z kolei 17 lutego 29 osób zginęło, a kilkadziesiąt odniosło rany w wybuchu samochodu pułapki.

"Sokoły Wolności Kurdystanu" działają w południowej Turcji i północnym Iraku. Ugrupowanie to dąży do secesji Kurdystanu. Zdaniem ekspertów pojawienie się "Sokołów Wolności" na scenie politycznej było wynikiem rozłamów w PKK.

dkichj1

Podziel się opinią

Share

dkichj1

dkichj1
Więcej tematów