Trwa ładowanie...

Erdogan po czterech latach z wizytą w Berlinie

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, złoży oficjalną, państwową wizytę w Berlinie. Spotkanie szansą na poprawę relacji turecko-niemieckich?

Erdogan po czterech latach z wizytą w BerlinieŹródło: PAP
d2bw0y8

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaprosił tureckiego przywódcę do Niemiec tuż po jego czerwcowej wygranej w wyborach prezydenckich. Spotkanie odbędzie się w dniach 28-29 września w Berlinie. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Erdogana u naszych zachodnich sąsiadów od czterech lat.

Jak podaję DPA (Deutsche Presse-Agentur) turecki przywódca „powinien spotkać się z kanclerz Angelą Merkel oraz innymi niemieckimi politykami”. Spotkanie z szefową rządu Niemiec nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzone. Jednak, jak podaje rzeczniczka niemieckiego prezydenta, obie strony są na etapie ustalania szczegółów wizyty w „ścisłej koordynacji”. Jak zauważyło DPA kwestia przemówienia Erdogana do swoich rodaków mieszkających w Niemczech pozostaje otwarta.

Wizyta może mieć szczególne znaczenie z uwagi na mocno napięte w ostatnim czasie relacje turecko-niemieckie. Sporną kwestią pozostaje m.in. polityka wobec Kurdów oraz sprawa aresztowań niemieckich obywateli nad Bosforem. „Oliwy do ognia” dolała decyzja niemieckiego piłkarza (tureckiego pochodzenia) Mesuta Oezila, który zrezygnował z gry dla reprezentacji Niemiec. Jako powód podał odczucie rasizmu i brak szacunku, doznane po ukazaniu się zdjęcia piłkarza właśnie z prezydentem Turcji.

d2bw0y8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bw0y8
Więcej tematów