PolskaEpiskopat o diakonacie stałym, nowej katechezie i ładzie etycznym

Episkopat o diakonacie stałym, nowej katechezie i ładzie etycznym

Przywrócenie diakonatu stałego oraz wprowadzenie nowego programu nauczania katechezy - to najważniejsze tematy, którymi zajmowali się biskupi na zakończonym w czwartek 313. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski w Łowiczu.

W czwartek biskupi przyjęli nowe dokumenty, w myśl których zmieniony zostanie program nauczania katechezy w szkole. Od września przyszłego roku pierwsze klasy szkoły podstawowej, średniej i gimnazjalnej będą się uczyć z nowych podręczników - powiedział bp Kazimierz Nycz.

Biskupi podkreślili też podczas obrad Konferencji, że Polsce - poza ładem politycznym i gospodarczym - potrzebny jest ład etyczny. Zdaniem kościelnych hierarchów, ten ostatni powinien pozostawać fundamentem wszelkich działań.

Odnosząc się do tegorocznych wyborów parlamentarnych, arcybiskup Tadeusz Gocłowski powiedział, że Kościół nie zajmuje w tej sprawie stanowiska. Jednak społeczeństwo polskie powinno uwzględniać system wartości, który reprezentują poszczególne ugrupowania polityczne - powiedział Gocłowski.

Dzień wcześniej uczestnicy spotkania przyjęli uchwałę o przywróceniu diakonatu stałego w Polsce. Diakon stały to funkcja hierarchiczna w Kościele katolickim. Ten stopień będzie mogła przyjmować osoba świecka, na przykład ojciec rodziny. Osoba, która przyjmie dożywotnio diakonat stały, może udzielać niektórych sakramentów, na przykład chrztu, eucharystii oraz prowadzić pogrzeby. Aby uchwała weszła w życie, musi ją jeszcze zatwierdzić papież.

Wbrew zapowiedziom, mimo obecności na konferencji Henryki Bochniarz, szefowej Konfederacji Pracodawców Polskich, biskupi nie przyjęli dokumentu o stanowisku Kościoła wobec bezrobocia. (kar)

episkopatkonferencjabiskupi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)