SpołeczeństwoEpiskopalianie przed wielkimi wyborami

Episkopalianie przed wielkimi wyborami

Konwencje wyborcze Partii Demokratycznej i Republikańskiej w USA są wielkim wydarzeniem politycznym i medialnym. To podczas tych spotkań partia wskazuje polityka, który będzie się ubiegać o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie inaczej jest w przypadku Konwencji Generalnej Kościoła Episkopalnego USA (ECUSA), która rozmachem medialnym dorównuje politycznym imprezom demokratów i republikanów, a pod względem liczby uczestników znajduje się na trzecim miejscu!

05.06.2006 | aktual.: 05.06.2006 21:17

Podczas rozpoczynającej się za tydzień 75. Konwencji Generalnej ECUSA w Columbus (stan Ohio) wybrany zostanie nowy, 26. zwierzchnik Kościoła z tytułem prymasa prowincji kościelnej. Ocenia się, że konwencja będzie decydującym wydarzeniem dla przyszłości Kościoła episkopalnego i anglikanizmu w ogóle.

Najbardziej kontrowersyjnym tematem konwencji będzie rola gejów i lesbijek w życiu Kościoła. Sprawa ta od lat dzieli wspólnotę anglikańską w USA i na całym świecie. Punkt zwrotny nastąpił w 2003 roku, gdy doszło do konsekracji Gene Robinsona na ordynariusza Diecezji New Hampshire. Robinson porzucił żonę, by związać się z drugim mężczyzną, nie bacząc na ostrzeżenia wielu biskupów i wiernych, że jego osobista ambicja może doprowadzić do trwałej schizmy w Kościele. I tak też się stało. W amerykańskim anglikanizmie tąpnęło. Parafie albo zaczęły wypowiadać posłuszeństwo skrajnie liberalnym biskupom i przyjmowały jurysdykcję kanoniczną anglikańskich hierarchów spoza USA, m.in. z Afryki, albo konwertowały na rzymski katolicyzm.

To jak ECUSA poradzi sobie z widmem eskalacji schizmy zależy od tego, kto zostanie następcą prymasa Franka Griswolda. Po raz pierwszy w historii Kościoła episkopalnego w wyborach weźmie udział kobieta, bp Katharine Jefferts Schori, ordynariusz maleńkiej Diecezji Nevady, posiadającej jedynie 6 tys. wiernych. Jej wybór byłby policzkiem wobec konserwatystów, którzy nie zgodziliby się na kobietę biskupa, która na dodatek poparła konsekrację Robinsona w 2003 roku. Duże szanse mają bp J. Neil Alexander z Atlanty (były luteranin) oraz konserwatywny biskup Alabamy Henry N. Parsley. Obecnie o urząd prymasa ubiega się siedem osób, ale lista kandydatów jest praktycznie otwarta do 17 czerwca. Nowy prymas zostanie wybrany po niedzielnej Eucharystii w kościele św. Trójcy w Columbus, a w urząd wprowadzony w listopadzie w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie.

Kościół Episkopalny jest wprawdzie małym Kościołem (ok. 2,4 milionów wiernych), który w narodowym rankingu zajmuje dopiero 11 miejsce, jednakże jest to Kościół o bogatych tradycjach, zasobnych kontach bankowych i dość rozbudowanym episkopacie. W ECUSA służy obecnie 311 biskupów, w tym 12 kobiet. Konwencja zajmie się również uchwaleniem nowego budżetu i zatwierdzeniem sześciu biskupów ordynariuszy i koadjutorów, których wybrały synody diecezjalne. Nowych zwierzchników wybrały Diecezje Albany, Teksasu, Zachodniego Teksasu, Kalifornii, Północnej Kalifornii oraz Wschodniego Michigan.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)