Trwa ładowanie...
d3eh4nb
28-06-2004 00:35

Enigma w Krakowie

Jedno z najważniejszych urządzeń z czasów II
wojny światowej, oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą Enigma
można było zobaczyć podczas jedynego jej pokazu w Krakowie,
zorganizowanego w Muzeum Armii Krajowej - informuje "Dziennik
Polski".

d3eh4nb
d3eh4nb

Urządzenie przywiózł do Polski dr Mark Baldwin, wybitny znawca i popularyzator historii Enigmy. Pochodzący z Wielkiej Brytanii dr Baldwin od wielu lat stara się przekazać prawdę o Enigmie - podkreślając wkład Polaków w złamanie jej szyfrów - swoim rodakom, a także mieszkańcom Europy. Taki cel ma też jego wizyta w naszym kraju, gdzie wygłosi on serie wykładów na temat niemieckiej maszyny szyfrującej. Okazją do tego jest zbliżająca się 65. rocznica przekazania aliantom przez Polaków tajemnicy Enigmy - podaje gazeta.

Wykładom towarzyszy prezentacja oryginalnej niemieckiej Enigmy, którą dr Baldwin kupił na jednej z aukcji. 14,5-kilogramowa maszyna o numerze seryjnym 2229 została wykonana najprawdopodobniej w 1938 r. W sumie Niemcy wyprodukowali około 50 tysięcy maszyn szyfrujących. Do dziś zachowało się 200 egzemplarzy. Ich cena na aukcjach sięga nawet 100 tys. funtów. Dr Mark Baldwin przedstawił budowę i sposób działania szyfrującego urządzenia, przy pomocy którego Niemcy miesięcznie wysyłali tysiące tajnych informacji. Dr Baldwin zaznaczył, że gdyby nie Polscy kryptolodzy prace nad złamaniem Enigmy trwałyby o wiele dłużej i zapewne miałoby to znaczący wpływ na losy II wojny światowej - informuje "Dziennik Polski".

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj