Trwa ładowanie...

Emeryci w Polsce mają 7,3 mld zł długów

Polscy emeryci mają aż 7,3 mld zł długu – tak podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. Powód? Ogromne wydatki na leki i leczenie.

Share
Emeryci w Polsce mają 7,3 mld zł długów
Źródło: iStock.com
dflcl7a

Emeryci w Polsce mają 7,3 mld zł długów - co osiemnasty senior nie reguluje płatności na czas

W bazach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej znajduje się ponad 345 tysięcy osób, które ukończyły 64 lata i zalegają ze spłatą kredytów czy pożyczek. W bazie znajdują się również osoby, które nie zapłaciły na czas bieżących rachunków.

Średnie zadłużenie osoby po 64 roku życia to 21,23 tys. złotych. Są też rekordziści – 74-latka z Podkarpacia jest winna ponad 7,8 mln złotych, a 69-latek z Wielkopolski ma 6 mln złotych długu.
Większość długów emerytów stanowią zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych. Pozostałe to nieuregulowane rachunki za telefon, media czy czynsz.

dflcl7a

Emeryci w Polsce mają 7,3 mld zł długów – głównym powodem są wydatki na leczenie.

Według badań 66% ankietowanych seniorów wskazało, że pieniądze z kredytu czy pożyczki wydało na leki, a 34% na prywatne leczenie i rehabilitację. Emeryci są też skłonni częściej się zadłużyć aby pomóc rodzinie (14%) niż sfinansować własne przyjemności.

Warto zaznaczyć, że w pierwszym półroczu 2018 roku liczba zadłużonych seniorów wzrosła dwa razy szybciej niż liczba wszystkich osób z zaległościami. Znacząco zwiększyła się też kwota nieopłaconych przez seniorów zobowiązań. Przez pierwszych sześć miesięcy 2018 roku ich zaległości wzrosły prawie o 9% (0,6 mld zł), gdy w przypadku wszystkich dłużników o 5,7% (3,82 mld zł). W statystyce brano pod uwagę opóźnienia w płatnościach wynoszące co najmniej 30 dni, na kwotę minimum 200 złotych wobec jednego wierzyciela.

dflcl7a

Podziel się opinią

Share
dflcl7a
dflcl7a
Więcej tematów