EMA dodaje kolejne powikłania poszczepienne. Chodzi o Pfizera i Modernę
Europejska Agencja Leków poinformowała, że w bardzo rzadkich przypadkach po szczepieniu może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Chodzi o preparaty produkowane przez Pfizer/BioNTech i Modernę. EMA zaznacza przy tym jednocześnie, że korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań, wywołanych przez COVID-19.
Europejska Agencja Leków zarekomendowała, by w drukach informacyjnych szczepionek Pfizera i Moderny pojawiły się wzmianki o możliwych powikłaniach.
Badanie EMA obejmowało dogłębny przegląd 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które otrzymały Comirnaty (szczepionka Pfizer/BioNTech ) i 19 przypadków wśród osób, które przyjęły produkt Moderny.
Agencja podkreśliła, że tego typu skutki uboczne zaobserwowano szczególnie wśród młodych mężczyzn, a pierwsze objawy pojawiały się najczęściej w ciągu 14 dni od przyjęcia drugiej dawki.
Odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.
EMA o powikłaniach: korzyści ponad ryzykiem
Zapalenie mięśnia sercowego często nie daje żadnych objawów, ale może powodować duszności, przyspieszone bicie, kołatanie czy ból w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach może to spowodować niewydolność narządu.
"Korzyści płynące ze wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19 nadal przewyższają ryzyko groźnych powikłań" - podkreśla EMA w swoim komunikacie.
Agencja wskazała ponadto, że pracownicy służby zdrowia muszą zwracać szczególną uwagę na oznaki i objawy zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Powinni poinformować osoby otrzymujące szczepionki, aby natychmiast zwróciły się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy wskazujące na powikłania.
Zobacz także: Rząd ma plan na zalegające szczepionki. Możliwa opłata
Miliony podanych szczepionek
Do 31 maja 2021 r. w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) podano około 177 milionów dawek Pfizera i 20 milionów dawek Moderny.
EMA wskazała, że w chwili obecnej nie można było ustalić związku przyczynowego z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia w przypadku dwóch innych szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych do użycia na terenie Unii Europejskiej.
Źródło: Reuters/PAP