Trwa ładowanie...
dri1xjs

Elżbieta Bieńkowska w Brukseli - kolejne wybory uzupełniające na Śląsku

Elżbieta Bieńkowska udała się do Brukseli, gdzie spotkała się z Jean-Claude'em Junckerem. Szef Komisji Europejskiej sprawdzał, czy nasza wicepremier byłaby dobrym komisarzem. Jeśli zostanie wybrana, na Śląsku odbędą się kolejne wybory uzupełniające.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
dri1xjs

Od wtorku Jean-Claude Juncker rozmawia z kandydatami na komisarzy w Komisji Europejskiej. Elżbieta Bieńkowska odbyła taką rozmowę w środę wieczorem.

- W trakcie rozmów szef chce zweryfikować ogólne kompetencje i ich niezależność - powiedziała Natasha Bertaud, rzeczniczka nowego szefa KE, Jean-Claude'a Junckera. O tym, że Bieńkowska mogłaby zostać komisarzem, było słychać już od pewnego czasu. Teraz jej kandydatura jest już oficjalnie potwierdzona.

- Jest polską kandydatką na nowego komisarza w Komisji Europejskiej - powiedziała rzeczniczka rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

dri1xjs

Bieńkowska marzy, aby zostać komisarzem ds. rynku wewnętrznego. Rozmowy są już na poważnym szczeblu, ale co potencjalny awans oznacza dla Ślązaków?

Oprócz tego, że zwolni się miejsce w rządzie, będzie też o jednego mniej senatora. Wicepremier pełniła tę funkcję od 2011 roku, została wybrana ze śląskiego okręgu nr 75, czyli w Tychach, Mysłowicach i powiecie bieruńsko-lędzińskim. Jeśli odejdzie do Komisji Europejskiej, puste miejsce trzeba będzie zapełnić. Głosowanie uzupełniające w okręgu 75 będzie jednak totalną mistyfikacją i bezsensownym wydawaniem pieniędzy.

Dlaczego? Powód jest prosty: kolejne wybory parlamentarne już za pasem, w listopadzie 2015 roku. Osoba wybrana za Bieńkowską będzie pełniła funkcje zaledwie kilka miesięcy (maksymalnie 9) – a do tego potrzebne jest biuro i współpracownicy. No i same wybory uzupełniające kosztują, bagatela, pół miliona złotych. Jeśli Bieńkowska zostanie komisarzem, możemy się ich spodziewać na początku 2015 roku.

Według Kodeksu Wyborczego w przypadku okręgów jednomandatowych odchodzącego senatora nie można zastąpić osobą, która miała drugi najlepszy wynik w głosowaniu (tak może się stać w przypadku posłów). Nowy senator nie byłby wybierany, jeśli do końca kadencji obecnego zostałoby mniej niż 9 miesięcy. Jeśli padnie decyzja o awansie wicepremier, zostanie rok. Więc wybory się odbędą, bo ustawodawca nie przewidział wyjątków.

Skład Komisji Europejskiej zostanie ujawniony w przyszłym tygodniu, musi zostać jeszcze zatwierdzony przez rządy państw członkowskich. Nowi komisarze prace rozpoczną od 1 listopada.

dri1xjs

Podziel się opinią

Share

dri1xjs

dri1xjs
Więcej tematów