Trwa ładowanie...
d38io6j

Elbanowscy i dotacja z MEN. Zwrot w sprawie

Karolina i Tomasz Elbanowscy zwrócili wreszcie pieniądze z dotacji MEN. To wynik kontroli NIK, która wykazała nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy dla ich fundacji.
Share
Elbanowscy i dotacja z MEN. Zwrot w sprawie
Elbanowscy i dotacja z MEN. Zwrot w sprawieŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d38io6j

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców Karoliny i Tomasza Elbanowskich musiała zwrócić ponad 50 tys. zł, bo inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli dopatrzyli się nieprawidłowości w budżecie MEN z 2018 r. Elbanowscy - znani są z aktywnego udziału w dyskusji o reformie szkolnictwa i o sześciolatkach - ze zwrotem pieniędzy do kasy resortu zwlekali od połowy ubiegłego roku, co opisywaliśmy w Wirtualnej Polsce.

Ostatecznie fundacja rozliczyła się z państwowej dotacji - podaje RMF FM. "Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zwróciła do MEN łącznie 53 693,32 zł" - wylicza biuro prasowe MEN w odpowiedzi na pytania stacji.

"Kwota ta obejmuje: środki wskazane do zwrotu w ramach kontroli KPRM, środki z końcowej weryfikacji wniosków o płatność oraz odsetki" - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki.

d38io6j

Zobacz też: Skandal na fermie norek w reportażu WP. Marek Suski: płakać się chce

Kwota, ze zwrotem której zwlekali Elbanowscy, zgodnie z projektem "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze" miała być przeznaczona na prace badawcze.

Elbanowscy i dotacja z MEN. Zastrzeżenia kontrolerów NIK

NIK w czerwcu 2019 roku stwierdziła jednak, że środki były wydawane nieprawidłowo. Kontrolerzy zakwestionowali wykonanie 21 umów dotyczących projektu finansowanego z państwowej dotacji.

d38io6j

Chodziło m.in. o nieprawidłowo wystawione i opisane umowy, brak prawidłowych wniosków o płatność i błędne kwoty wypłat - przypomina RMF FM. W swoim raporcie NIK zarzuciła również MEN, że w tym przypadku nie sprawowano właściwego nadzoru nad fundacją i projektem, który realizowała za środki podatników.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zwłokę w zwrocie pieniędzy tłumaczyła problemami z pismami z MEN oraz odwołaniami od decyzji NIK i KPRM.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38io6j

Podziel się opinią

Share
d38io6j
d38io6j
Więcej tematów