Ekwiwalent za urlop należy się rodzinie zmarłego. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop zmarłego pracownika należy się jego rodzinie. Taką decyzję podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
07.11.2018 | aktual.: 07.11.2018 10:35
Ekwiwalent za urlop dla rodzin zmarłych
Wyrok w sprawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zmarłego usłyszeliśmy dzięki dwóm wdowom Marii Elisabeth Bauer i Martinie Brossonn. Obie kobiety po śmierci mężów wystąpiły do ich byłych pracodawców z prośbą o wypłacenie ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany przed ich śmiercią. Obie spotkały się z decyzją odmowną. Wdowy nie poddały się jednak i o prawo do ekwiwalentu za urlop postanowiły zawalczyć w niemieckim sądzie pracy.
Niemiecki sąd pyta Trybunał Sprawiedliwości o niewykorzystany urlop
Ponieważ Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy w Niemczech) nie był pewien jak należy interpretować unijne prawo w zakresie ekwiwalentu za urlop dla rodzin zmarłych, wystąpił z prośbą o dokonanie wykładni prawa do urlopu wypoczynkowego i ewentualnym ekwiwalencie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ekwiwalent za urlop przyznany
Po zbadaniu sprawy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok. Zgodnie z jego postanowieniem śmierć pracownika nie zwalnia pracodawcy z konieczności wypłacenia jego spadkobiercom ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Co więcej Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że jeżeli prawo krajowe twierdzi inaczej, wówczas jest ono sprzeczne z nadrzędnym prawem Unii Europejskiej. W takim przypadku sądy powinny porzucić orzekanie zgodnie z lokalnym prawem i zastosować regulacje wspólnoty.