Trwa ładowanie...

Ekwiwalent za urlop należy się rodzinie zmarłego. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop zmarłego pracownika należy się jego rodzinie. Taką decyzję podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Share
Ekwiwalent za urlop należy się rodzinie zmarłego. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok
Źródło: iStock.com
d32037y

Ekwiwalent za urlop dla rodzin zmarłych

Wyrok w sprawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zmarłego usłyszeliśmy dzięki dwóm wdowom Marii Elisabeth Bauer i Martinie Brossonn. Obie kobiety po śmierci mężów wystąpiły do ich byłych pracodawców z prośbą o wypłacenie ekwiwalentu za urlop, który nie został wykorzystany przed ich śmiercią. Obie spotkały się z decyzją odmowną. Wdowy nie poddały się jednak i o prawo do ekwiwalentu za urlop postanowiły zawalczyć w niemieckim sądzie pracy.

Niemiecki sąd pyta Trybunał Sprawiedliwości o niewykorzystany urlop

Ponieważ Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy w Niemczech) nie był pewien jak należy interpretować unijne prawo w zakresie ekwiwalentu za urlop dla rodzin zmarłych, wystąpił z prośbą o dokonanie wykładni prawa do urlopu wypoczynkowego i ewentualnym ekwiwalencie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

d32037y

Ekwiwalent za urlop przyznany

Po zbadaniu sprawy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok. Zgodnie z jego postanowieniem śmierć pracownika nie zwalnia pracodawcy z konieczności wypłacenia jego spadkobiercom ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Co więcej Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że jeżeli prawo krajowe twierdzi inaczej, wówczas jest ono sprzeczne z nadrzędnym prawem Unii Europejskiej. W takim przypadku sądy powinny porzucić orzekanie zgodnie z lokalnym prawem i zastosować regulacje wspólnoty.

d32037y

Podziel się opinią

Share
d32037y
d32037y
Więcej tematów